Boczna krawędź skrzydła – brzmi niepozornie, a to właśnie jej kształt decyduje o podziale drzwi na przylgowe i bezprzylgowe. Czym się różnią i jak je rozpoznać? A później – jak zdecydować, które będą najlepiej pasowały do wystroju? Wyjaśniamy.
Drzwi przylgowe – klasyka rządzi
W drzwiach z przylgą krawędź skrzydła posiada charakterystyczne wcięcie, które nachodzi na futrynę. Widać to szczególnie po zamknięciu drzwi. Wtedy skrzydło zasłania fragment ościeżnicy i tym samym powstaje uskok – powierzchnia skrzydła jest wysunięta do przodu względem powierzchni ościeżnicy. To powoduje także, że przylga zakrywa zamek. Zwróć uwagę, że w naszej ofercie drzwi przylgowych pojawiają się modele o różnie wyprofilowanych krawędziach:
- profil Hard Edge K – prosto ścięta krawędź, która tworzy kąt 90 st. pomiędzy boczną a frontową powierzchnią skrzydła; dodaje drzwiom nowoczesnego charakteru;
- profil Hard Edge R –estetycznie zaoblona krawędź o promieniu 5 mm. To rozwiązanie gwarantuje większe bezpieczeństwo (np. dzieci) i łatwiejszą pielęgnację;
- profil Hard Edge PF – zaoblona krawędź o promieniu 4mm, wykończona elastycznymi laminatami CPL. Uzyskana dzięki nowoczesnej technologii uszlachetniania płyt – postformingu.
Kolejnym elementem, który ułatwia rozpoznanie drzwi przylgowych są widoczne zawiasy. Ponieważ są one przymocowane na zewnątrz ościeżnicy, mamy do nich lepszy dostęp, a tym samym łatwiej je regulować. Jednocześnie sama technika montażu drzwi jest mniej skomplikowana niż w przypadku modeli bezprzylgowych.
Skrzydła przylgowe są idealną propozycją do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, prowansalskim, retro i angielskim. Ich wygląd jest ponadczasowy, a szerokie spektrum wykończeń i dekorów powoduje, że bez trudu wybierzesz model pasujący, który fantastycznie dopełni wystrój pomieszczeń w Twoim mieszkaniu. Koniecznie sprawdź nasze propozycje, m.in. w ramach linii Clif.
Drzwi bezprzylgowe – popularny trend
Drzwi bez przylgi posiadają prostą krawędź, nie ma tu żadnych wcięć. Taka konstrukcja sprawia, że po zamontowaniu tworzą z ościeżnicą jednolitą powierzchnię. To z kolei daje wrażenie, jakby były nieco ukryte, bardziej dyskretne w porównaniu z tradycyjnymi drzwiami przylgowymi, chociaż jednocześnie mogą wydawać się od nich masywniejsze. Ponadto w ich przypadku zawiasy pozostają schowane, co także sprzyja uzyskaniu minimalistycznego efektu. Podczas montażu tego typu drzwi trzeba wykazać się dużą starannością i fachowością, aby wykonać go poprawnie. Pamiętaj też, że fakt ukrycia zawiasów powoduje, że ich regulacja jest bardziej skomplikowana.
Drzwi bezprzylgowe (nazywane też bezfelcowymi) świetnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu minimal, nowoczesnym i industrialnym. Wizualnie poszerzają przestrzeń, dlatego pomyśl o ich zastosowaniu w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni, np. w garderobie czy ciasnym korytarzu. Jeśli szukasz modeli, które doskonale wpisują się w najświeższe trendy, to zobacz nasze kolekcje Linea Premium Loft (w kolorze matowej czerni) i Brenta (z dekoracyjnymi frezami na powierzchni skrzydeł).