Boczna krawędź skrzydła – brzmi niepozornie, a to właśnie jej kształt decyduje o podziale drzwi na przylgowe i bezprzylgowe. Czym się różnią i jak je rozpoznać? A później – jak zdecydować, które będą najlepiej pasowały do wystroju? Wyjaśniamy.

Jak rozróżnić drzwi przylgowe i bezprzylgowe

Drzwi przylgowe – klasyka rządzi

W drzwiach z przylgą krawędź skrzydła posiada charakterystyczne wcięcie, które nachodzi na futrynę. Widać to szczególnie po zamknięciu drzwi. Wtedy skrzydło zasłania fragment ościeżnicy i tym samym powstaje uskok – powierzchnia skrzydła jest wysunięta do przodu względem powierzchni ościeżnicy. To powoduje także, że przylga zakrywa zamek. Zwróć uwagę, że w naszej ofercie drzwi przylgowych pojawiają się modele o różnie wyprofilowanych krawędziach:

  • profil Hard Edge K – prosto ścięta krawędź, która tworzy kąt 90 st. pomiędzy boczną a frontową powierzchnią skrzydła; dodaje drzwiom nowoczesnego charakteru;
  • profil Hard Edge R –estetycznie zaoblona krawędź o promieniu 5 mm. To rozwiązanie gwarantuje większe bezpieczeństwo (np. dzieci) i łatwiejszą pielęgnację;
  • profil Hard Edge PF – zaoblona krawędź o promieniu 4mm, wykończona elastycznymi laminatami CPL. Uzyskana dzięki nowoczesnej technologii uszlachetniania płyt – postformingu.
W ofercie Classen dostępne są drzwi o różnych typach krawędzi skrzydła

Kolejnym elementem, który ułatwia rozpoznanie drzwi przylgowych są widoczne zawiasy. Ponieważ są one przymocowane na zewnątrz ościeżnicy, mamy do nich lepszy dostęp, a tym samym łatwiej je regulować. Jednocześnie sama technika montażu drzwi jest mniej skomplikowana niż w przypadku modeli bezprzylgowych.

Charakterystyka drzwi przylgowych. Na zdjęciu skrzydła Lukka (model 5) marki Classen

Skrzydła przylgowe są idealną propozycją do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, prowansalskim, retro i angielskim. Ich wygląd jest ponadczasowy, a szerokie spektrum wykończeń i dekorów powoduje, że bez trudu wybierzesz model pasujący, który fantastycznie dopełni wystrój pomieszczeń w Twoim mieszkaniu. Koniecznie sprawdź nasze propozycje, m.in. w ramach linii Clif.

Drzwi bezprzylgowe – popularny trend

Drzwi bez przylgi posiadają prostą krawędź, nie ma tu żadnych wcięć. Taka konstrukcja sprawia, że po zamontowaniu tworzą z ościeżnicą jednolitą powierzchnię. To z kolei daje wrażenie, jakby były nieco ukryte, bardziej dyskretne w porównaniu z tradycyjnymi drzwiami przylgowymi, chociaż jednocześnie mogą wydawać się od nich masywniejsze. Ponadto w ich przypadku zawiasy pozostają schowane, co także sprzyja uzyskaniu minimalistycznego efektu. Podczas montażu tego typu drzwi trzeba wykazać się dużą starannością i fachowością, aby wykonać go poprawnie. Pamiętaj też, że fakt ukrycia zawiasów powoduje, że ich regulacja jest bardziej skomplikowana.  

Charakterystyka drzwi bezprzylgowych. Na zdjęciu skrzydło Linea (model 1.1) marki Classen

Drzwi bezprzylgowe (nazywane też bezfelcowymi) świetnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu minimal, nowoczesnym i industrialnym. Wizualnie poszerzają przestrzeń, dlatego pomyśl o ich zastosowaniu w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni, np. w garderobie czy ciasnym korytarzu. Jeśli szukasz modeli, które doskonale wpisują się w najświeższe trendy, to zobacz nasze kolekcje Linea Premium Loft (w kolorze matowej czerni) i Brenta (z dekoracyjnymi frezami na powierzchni skrzydeł).