Antresola to niezwykle ciekawy element wnętrza, który w niejednej osobie wzbudza zachwyt. Ty też o niej marzysz, ale nie wiesz, czy Twoje mieszkanie jest odpowiednie na jej montaż? A może jesteś szczęśliwym posiadaczem tej konstrukcji, ale nie masz pomysłu, jak ją zagospodarować? Dobrze trafiłeś – rozwiejemy Twoje wątpliwości i doradzimy najlepsze rozwiązania.

Montaż antresoli sprawi, że wnętrze zyska na atrakacyjności

Antresola to rodzaj półpiętra, które zostało wydzielone z jednoprzestrzennego pomieszczenia. Znajduje się bezpośrednio nad nim, ale ma od niego mniejszą powierzchnię. Od strony wnętrza nie jest oddzielone ścianami, dzięki czemu tworzy z nim otwartą przestrzeń. To intrygujące pod względem architektonicznym rozwiązanie, które z jednej strony zwiększa możliwości aranżacyjne mieszkania, a z drugiej nadaje mu oryginalny wygląd.

Gdzie można zbudować antresolę?

Naturalnym przeznaczeniem antresoli są wysokie mieszkania, które najczęściej możemy spotkać w kamienicach. To dlatego ten element konstrukcji z reguły kojarzony jest z loftami, gdzie doskonale wpisuje się w ich industrialny charakter. Swoje zastosowanie ma też we współczesnym budownictwie – niektórzy deweloperzy, na wybranych (zazwyczaj najwyżej położonych) piętrach nowych budynków, proponują mieszkania wyższe niż standardowe, co otwiera przed nabywcami możliwość wdrożenia takiego rozwiązania aranżacyjnego.

Czy to oznacza, że w innych typach mieszkań budowa antresoli nie jest możliwa? Niekoniecznie. Co prawda najlepiej sprawdzi się we wnętrzach o wysokości minimum 4,3 metra – wtedy każda z wydzielonych przestrzeni ma około 2 metrów (po odjęciu grubości konstrukcji), co pozwala na ich wygodne użytkowanie. Antresolę możesz jednak zamontować również w niższych wnętrzach. Jej urządzanie będzie wtedy mniej swobodne, ale to wciąż dodatkowa przestrzeń. Przyjmuje się, że jej wysokość powinna wynieść przynajmniej 1,2 metra. Jeśli więc Twoje mieszkanie mierzy co najmniej 3,4 metra, przestrzeń pod antresolą będzie wciąż funkcjonalna. W przeciwnym wypadku pod antresolą możesz zamontować np. szafę na wymiar.

Zarówno na przestronnej, jak i niewielkiej antresoli można stworzyć ciekawą aranżację

Z czego zbudować antresolę?

Antresolę powinien tworzyć trwały materiał, taki jak drewno, stal lub metal – wybór najlepiej uzależnić od stylu wnętrza. Pamiętaj, że konstrukcja musi opierać  się o ściany nośne, ponieważ ściany działowe mogłyby nie wytrzymać takiego obciążenia. Zastanów się też nad formą wejścia na antresolę. W przypadku przestronnych wnętrz mogą to być standardowe schody jednobiegowe, jednak do mniejszych pomieszczeń warto wybrać schody kręcone lub drabinę, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Nie zapomnij też o balustradzie, która zwiększy bezpieczeństwo domowników.

Jak zaaranżować antresolę?

Antresolę można zaaranżować na różne sposoby

Im wyższe wnętrze, tym oczywiście masz szersze pole do działania. Możesz na antresoli stworzyć:

Jeśli jesteś już w posiadaniu wymarzonej antresoli, czeka Cię najprzyjemniejsza część: jej urządzanie. Co może na niej powstać? Na przykład sypialnia. To bardzo popularne rozwiązanie, które dobrze sprawdza się nawet w przypadku niewysokich wnętrz. Aby maksymalnie zaoszczędzić przestrzeń i zwiększyć tym samym komfort użytkowania, postaw na niski stelaż łóżka (dobrym pomysłem jest wykonanie go z drewnianych palet).

  • czytelnię (ściany zagospodaruj na regały z książkami, a na środku podłogi ustaw niewielki stolik, stojąca lampę i wygodny fotel),
  • pokój zabaw dla dzieci (maluchy uwielbiają się wspinać, więc będzie to dla nich niezła gratka. Warto na całej wysokości antresoli zamontować solidną siatkę, która uchroni przed ewentualnym wypadnięciem),
  • salon (jeśli kanapa się nie zmieści, wstaw niski stolik i poduchy, a będzie to przyjemna oaza do wypoczynku w japońskim stylu),
  • kącik do pacy (wystarczy wstawić biurko, lampkę i niezbędne do pracy akcesoria).
Antresola to świetny sposób na wykorzystanie wolnej przestrzeni

Jak widzisz, wariantów jest wiele, a każdy z nich ma w sobie potencjał, by stać się główną atrakcją mieszkania. Wybierz najlepszą opcję dla swoich potrzeb i do dzieła! 😉