Czyszczenie i pielęgnacja drzwi to niezwykle istotna kwestia, która wpływa na ich estetyczny wygląd oraz trwałość. Codzienne użytkowanie, a także unoszący się w powietrzu kurz i brud sprawiają, że na ich powierzchni widoczne są ślady używania. Odpowiednio dobrane środki czyszczące pomogą nam zadbać o ich świeży i elegancki wygląd. Czym zatem myć drzwi wewnętrzne i zewnętrzne? Podpowiadamy!
Jak pielęgnować białe drzwi wewnętrzne z okleiny?
Białe drzwi z okleiny wydają się niezwykle trudne w utrzymaniu czystości. Prawda jest jednak taka, że brudzą się dokładnie tak, jak skrzydła w innych kolorach. Wyjątkiem są białe drzwi na wysoki połysk, na których widoczne są odciski palców. Skrzydła drzwiowe z okleiny nie lubią dużej ilości wilgoci, dlatego zaleca się czyszczenie ich powierzchni ściereczką, wykonaną z delikatnych włókien takich jak mikrofibra, lekko zwilżoną samą wodą lub z niewielkim dodatkiem delikatnego detergentu. Nie zaleca się używania silnej chemii oraz gąbek, które mogłyby zarysować powierzchnię drzwi. W przypadku drzwi pokrytych okleiną, nie tylko tą w białym kolorze, zaleca się czyszczenie od dołu do góry, by zapobiec powstawaniu zacieków.
ABC pielęgnacji drzwi drewnianych
Drzwi drewniane są bardzo wymagające, jeśli idzie o ich czyszczenie, pielęgnację i konserwację. Wszystkie nasze działania mają na celu jak najdłuższe utrzymanie ich w idealnym stanie. Drzwi drewniane narażone są na działanie kurzu i brudu jak wszystko co znajduje się w naszym otoczeniu, dlatego nawet jeśli zabrudzenia nie są widoczne gołym okiem, to i tak wymagają okresowego czyszczenia. Czym więc czyścić drzwi drewniane? Na początek należy pozbyć się, zalegającego w szczelinach czy wystających elementach, kurzu. Możemy zrobić to przy pomocy miotełki do kurzu lub odkurzacza z końcówką z włosiem. Przyda nam się również gumka służąca do usuwania zabrudzeń oraz ściereczka zwilżona wodą z płynem do czyszczenia określonego rodzaju drewna. Powierzchni drewnianych drzwi nie szorujemy, przecieramy delikatnie, by nie naruszyć wierzchniej warstwy ochronnej. Jeśli drzwi posiadają przeszklenia koniecznie zaopatrzmy się w delikatny środek do czyszczenia szyb, który nakładamy bezpośrednio na szmatkę.
Jak dbać o drzwi w ciemnym odcieniu?
Skrzydła drzwiowe w ciemnym odcieniu są szczególnie narażone na działanie brudu, który widoczny jest na ich powierzchni. Drzwi w kolorze antracytu, ciemnego dębu, wenge czy zdecydowanych jednolitych kolorach takich jak granat, czerń czy ciemnoszary. Kurz osadzający się na wystających element takich jak ramiaki warto przecierać co kilka dni. Tak jak w przypadku wszystkich innych skrzydeł pokrytych okleiną czy fornirem, bez względu na kolor, czyścimy je delikatną ściereczką z niewielką ilością łagodnego środka czyszczącego. W przypadku drzwi antracytowych producenci zalecają czyszczenie ich specjalnymi środkami z dodatkiem srebra koloidalnego.
Czym myć drzwi zewnętrzne?
Drzwi zewnętrzne to wizytówka każdego domu, dlatego ich odpowiedni wygląd jest szalenie istotny. Drzwi wejściowe są szczególnie narażone na działanie brudu oraz czynników atmosferycznych. Ich odpowiednia pielęgnacja jest gwarancją trwałości na wiele lat oraz idealnego wyglądu. Ważne jest, by stosować się do zaleceń producenta drzwi oraz nie przesadzać z ilością wody, której w nadmiarze nie lubi żadna stolarka drzwiowa. Do czyszczenia używamy delikatnej ściereczki, którą zwilżamy wodą z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń. Następnie przecieramy powierzchnię suchą szmatką. Warto przynajmniej raz do roku wyczyścić zabrudzenia specjalnym mleczkiem przeznaczonym do pielęgnacji drzwi zewnętrznych. Warto przy okazji gruntownego mycia przetrzeć zawiasy, będące niezwykle istotnym elementem każdych drzwi.
Bez względu na to z czego wykonane zostały nasze drzwi: płyty MDF, HDF, płyty wiórowej czy naturalnego drewna należy je odpowiednio czyścić i konserwować. Najważniejsze jest, by stosować się do zaleceń producentów, ograniczać ilość wody, stosować nieagresywne środki do czyszczenia oraz regularnie czyścić ich powierzchnię.