Entuzjasta wśród kolorów, przywołuje na myśl letnie dni i piaszczystą plażę – żółty, bo o nim mowa, jak żadna inna barwa wprowadza do pomieszczenia optymizm, energię i pozytywny nastrój. Zastosowanie słonecznej barwy we wnętrzach do doskonały sposób na aranżację pogodnego kąta. Warto jednak wiedzieć z czym go łączyć, gdzie stosować i jakie elementy stworzą z nim harmonijną i estetyczną mieszankę. Poszukujesz inspiracji na użycie żółtego koloru, zastanawiasz się czy to kolor dla Ciebie? Przekonaj się!
Spis treści:
- Efektowny żółty we wnętrzu – czy warto?
- Z czym łączyć żółty kolor ścian? Postaw na stonowaną bazę aranżacji
- Jaki kolor pasuje do żółtego na ścianie?
- Żółty we wnętrzu – w którym pomieszczeniu sprawdzi się kolor słońca?
Efektowny żółty we wnętrzu – czy warto?
Kolor żółty budzi zdecydowanie pozytywne skojarzenia i niezależnie od jego odcienia wprowadza do pomieszczeń pozytywny klimat, rozjaśniając, ożywiając i motywując nas do działania. Żółty, należący do podstawowych kolorów zaliczany jest do barw ciepłych. We wnętrzach rzadko kiedy gra pierwsze skrzypce, częściej wykorzystujemy go w dodatkach lub jako barwę dodatkową zestawianą z innym dominującym kolorem ścian. Tworząc aranżację swojego wnętrza możemy zdecydować się na różne odcienie tego koloru od jasnych cytrynowych i pastelowych po te zdecydowanie bardziej nasycone i intensywne. A także te w czystej postaci lub te „przybrudzone”, tworzące niezwykle efektowne połączenia. Żółć ma wiele oblicz i każde z nich stworzy we wnętrzu przyjemną atmosferę, rozświetlając i optycznie powiększając każde pomieszczenie. Odpowiednie użycie i harmonijne połączenie z innymi kolorami może dać naprawdę zaskakujący efekt!
Z czym łączyć żółty kolor ścian? Postaw na stonowaną bazę aranżacji
Żółty kolor na ścianach potrzebuje odpowiednio dobranej oprawy w postaci bazy aranżacji. Perfekcyjnie dobrana podłoga oraz drzwi wydobędą z żółtych ścian to, co najlepsze. Najlepiej będzie się prezentować z drzwiami pokrytymi drewnopodobną okleiną w ciemnym, głębokim kolorze. Warto zdecydować się na drzwi z przeszkleniem w postaci mlecznej lub satynowej szyby, która wpuszczać będzie do pomieszczenia światło z korytarza lub sąsiednich pomieszczeń co pomoże w optycznym powiększeniu wnętrza oraz nadaniu mu lekkości i przestronności. Jeśli chcemy, aby nasze wnętrze utrzymane było w jasnych barwach dobrym pomysłem będzie wybór drzwi w uniwersalnym i ponadczasowym białym kolorze.
W przypadku nowoczesnych stylizacji strzałem w dziesiątkę okażą się minimalistyczne drzwi bezprzylgowe, a w klasycznych aranżacjach oraz tych w duchu vintage te tradycyjne w wersji przylgowej. Takie modele doskonale będą się prezentować zwłaszcza na tle ścian w jasnożółtym odcieniu, a także wzorzystych tapet, w których kolor ten gra pierwsze skrzypce.
W kwestii mebli podobnie jak w przypadku drzwi. Najlepsze będą ciemne, drewnopodobne modele z delikatnie zdobionymi frontami. Całość okraśmy dodatkami w kolorze złota. Złote uchwyty mebli, ramy luster oraz obrazów. W aranżacjach bazujących na kolorach ziemi warto zdecydować się na beże i kremowe odcienie. We wnętrzu, w którym królują żółte tonacje nie może zabraknąć zielonych roślin, które stworzą doskonałą, wywarzoną kompozycję.
Jaki kolor pasuje do żółtego na ścianie?
Żółty kolor to kwintesencja radości i optymizmu, dlatego zdecydowanie warto wykorzystać go w swoim wnętrzu. Aby stworzyć najlepszy efekt warto wiedzieć z kim stworzy najlepsze towarzystwo kolorystyczne.
Z którymi barwami stworzy perfekcyjne połączenie? Pomocne w wyborze okazuje się koło barw. Zgodnie z nim żółty najlepiej współgra z kolorami bezpośrednio z nim sąsiadującymi. Pomarańczowym, czerwienią, a także delikatną zielenią. Dla spójnego i harmonijnego efektu najlepiej wybierać kolory o zbliżonej intensywności. Jeśli zachwycają nas kontrasty to koniecznie zdecydujmy się na mocną czerwień, błękit oraz fiolet, idealne do wnętrz w duchu orientalnym czy tych inspirowanych kulturą ludową Meksyku. Równie zachwycający efekt otrzymamy łącząc go z beżem, bielą, szarością czy lawendą. Takie delikatne mariaże to doskonały pomysł na urządzenie jadalni, sypialni czy pokoju dziecięcego. Na uwagę zasługuje również zestawienie bieli, czerni oraz żółtego idealne do nowoczesnego salonu. Efektowne zestawienie uzyskamy łącząc żółty ze wspomnianym już szarym kolorem. Ten wyrazisty i zgrany duet zaowocuje ciekawą i wyważoną mieszanką, która odnajdzie się w stylizacjach skandynawskich, minimalistycznych, a także nowoczesnych. Intensywna musztardowa żółć połączona z szarością to również kwintesencja stylu retro.
Żółty we wnętrzu – w którym pomieszczeniu sprawdzi się kolor słońca?
Zastanawiasz się z czym łączyć żółty kolor ścian, by pomieszczenie było atrakcyjne i przyciągało wzrok już od progu? Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia, w którym go zastosujemy. Kilka praktycznych wskazówek i inspiracji ułatwi Ci to zadanie!
Pomieszczenie | Zastosowanie żółtego koloru |
Sypialnia | Kolor żółty należy do barw, które pobudzają i energetyzują co nie oznacza, że nie sprawdzi się w takim pomieszczeniu jak sypialnia. Jeśli dobrze czujesz się w towarzystwie intensywnych barw lub po przebudzeniu chcesz dodać sobie energii pomalowanie ściany na żółty kolor będzie doskonałym pomysłem. Warto pomalować jedną, wybraną ścianę np. tą za wezgłowiem łóżka lub po jego przeciwnej stronie. Całość możemy zrównoważyć tekstyliami w jasnych kolorach takich jaki biel lub beże. Doskonałym połączeniem okazuje się szaro-żółta sypialnia w nowoczesnym duchu. |
Salon | Salon urządzony z wykorzystaniem żółtego koloru może przybrać najróżniejsze oblicza. Centralna ściana pomalowana na intensywny żółty kolor ożywi stylizację, nadając jej wyrazistego charakteru. Jasnożółte ściany optycznie powiększą salon, nadając mu lekkości i przestronności. Fani stonowanych barw mogą zdecydować się na odcień musztardowy idealny pod bazę w duchu vintage. W wielu aranżacjach pojawia się połączenie kolorów szarego i żółtego, które tworzy niezwykle wyważoną i subtelną mieszankę. |
Pokój dziecka | Żółć w pokoju dziecięcym to zdecydowanie strzał w dziesiątkę. Sprawdzi się zarówno w przypadku małego dziecka, które chcemy otoczyć subtelnymi, naturalnymi barwami zgodnymi z wychowaniem w duchu Montessori, a także w przypadku starszych dzieci, zarówno chłopca jak i dziewczynki. Żółty kolor możesz łączyć z naturalnymi materiałami lub tymi drewnopodobnymi jak panele i drzwi. W pokoju nastolatka sprawdzą się połączenia żółtego z szarym, granatowym, a nawet czarnymi akcentami. Takie stylizacje dadzą niezwykle ciekawy i przyjemny dla oka efekt. Ściany to jednak nie jedyny sposób na wprowadzenie tego koloru do wnętrza. Równie dobrym pomysłem będą dekoracje takie jak fotel, plakaty na ścianach, tekstylia czy lampy. |
Kuchnia | Kuchnia w żółtym kolorze? Czemu nie! Modna i piękna kuchnia to nie tylko beże, biele i odcienie drewna. Czasem złamanie utartych schematów może dać zaskakujący efekt. Jeśli nie boimy się ekstrawagancji możemy postawić na fronty meblowe w odcieniu musztardowym lub rozbielonej żółci wpadającej w beż. Zrezygnujmy z intensywnych kanarkowych odcieni, które mogą nas po pewnym czasie zmęczyć i przytłoczyć. Zdecydowanie bezpieczniejszą opcją będzie pomalowanie ścian na żółto, pokrycie ich wzorzystą tapetą z żółtymi akcentami lub użycie płytek ceramicznych nad blatem roboczym. Niezwykle efektownie prezentują się prostokątne płytki zwane KitKat od swojego kształtu przypominającego te niezwykle popularne słodycze. Dobrym pomysłem będą także krzesła z żółtym obiciem lub zasłony. |