Zawiasy to integralna część skrzydła drzwiowego. Ich montaż pozwala na przytwierdzenie i zawieszenie ich na ościeżnicy, dzięki czemu możliwe jest otwieranie i zamykanie drzwi. Odpowiednia regulacja umożliwia swobodne ich przemieszczanie bez niepotrzebnych tarć i oporu. Jak zamontować, wyregulować oraz czym smarować zawiasy? W naszym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania odnośnie tego elementu drzwi.
Jak zamontować zawiasy do drzwi?
Montaż zawiasów do drzwi tak jak każdą inną pracę rozpoczynamy od odpowiedniego przygotowania miejsca, pracy, narzędzi oraz wszystkich potrzebnych elementów. Przyda nam się śrubokręt oraz poziomica. Pamiętajmy, by skrzydło drzwiowe zawiesić na już zamontowanej ościeżnicy, która została solidnie osadzona w otworze drzwiowym. Kluczowe jest odpowiednie dopasowanie zawiasów do rodzaju drzwi oraz ich wagi. Inne zawiasy wybierzemy do lekkich drzwi wewnętrznych, a po inne sięgniemy w przypadku drzwi szklanych, metalowych czy wykonanych z PVC. Zwróćmy uwagę na kierunek ich otwierania, w zależności od tego czy wybraliśmy drzwi prawe czy lewe po tej stronie będziemy przykręcać zawiasy. W większości przypadków zawiasy są już fabrycznie przytwierdzone, przez co cały proces montażu jest banalnie prosty. Producenci w szczegółowej instrukcji opisują krok po krok jak zamontować zawiasy w zależności od ich rodzaju oraz rodzaju drzwi, na które się zdecydowaliśmy. W razie pytań warto skontaktować się z producentem i dopytać specjalistów, którzy chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości.
Jak wyregulować zawiasy w drzwiach?
Okresowa regulacja zawiasów w skrzydle drzwiowym to konieczna czynność, dzięki której nasze drzwi zachowają swoje praktyczne właściwości przez długi czas. Dodatkowo przedłużymy okres ich bezawaryjnego działania. Czasem drzwi pod wpływem wielu czynników mogą zacząć opadać i w efekcie szurać o podłogę podczas otwierania lub zamykania. Niewiele osób wie ,że opadanie skrzydła spowodowane jest tym ,że nasze drzwi większość czasu są w pozycji otwartej .W tym wypadku regulacja zawiasów jest niezbędna. Regulacja możliwa jest w trzech płaszczyznach dzięki czemu możemy zmienić wysokość skrzydła drzwiowego (pionowa), poprzeczne ustawienie (pozioma), a także przyleganie drzwi do ościeżnicy. Aby sprawdzić co wywołało problemy ze skrzypieniem lub ocieraniem drzwi o podłogę należy użyć poziomicy, która pozwoli nam sprawdzić prawidłowość ustawienia poziomego i pionowego. Przykładamy narzędzie do górnej krawędzi drzwi lub bocznej. Jeśli miarka pokazuje prawidłowe ustawienie to problemem jest źle osadzona ościeżnica. Regulacja zawiasów wiąże się ze ściągnięciem drzwi z ościeżnicy i odpowiednim wykręceniu lub wkręceniu zawiasu w obu miejscach – drzwiach i ościeżnicy. W przypadku nowoczesnych zawiasów posiadających śrubę regulacyjną zadanie jest zdecydowanie prostsze, wystarczy przy pomocy klucza imbusowego odpowiednio dokręcić śruby służące do regulacji.
Konserwacja zawiasów w drzwiach – czym smarować?
Na rynku dostępnych jest całkiem sporo produktów służących do smarowania zawiasów drzwiowych. Do najpopularniejszych smarów zaliczyć możemy wazelinę techniczną oraz olej silikonowy dostępne w niewielkich, łatwych w aplikacji opakowaniach. Można również sięgnąć po preparat w aerozolu – WD-40 lub Inhibol, które zdecydowanie lepiej wnikają we wszystkie szczeliny dodatkowo usuwając wilgoć. Zadbajmy o to, by ilość stosowanego środka nie była zbyt duża, a każdy nadmiar od razu przetrzeć przygotowaną wcześniej ściereczką.
Prace związane z konserwacją drzwi wewnętrznych i zewnętrznych nie należą do skomplikowanych, warto wykonywać je regularnie nie czekając na problemy związane ze skrzypieniem, nieszczelnością lub opadaniem skrzydła drzwiowego i tarciem o podłogę.