Poddasze z możliwością zagospodarowania to doskonała opcja na stworzenie przytulnej i wygodnej przestrzeni do odpoczynku, pokoju dziecka lub domowego biura. Ze względu na specyficzną budowę poddasze nierzadko wymaga optycznego poprawienia proporcji czy rozjaśnienia. Satysfakcjonujący i estetyczny efekt uzyskamy, dobierając odpowiednio kolory. Zastanawiasz się, jak łączyć barwy na poddaszu? Nie masz pewności, które tony sprawdzą się najlepiej w miejscu ze skosami? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Jak łączyć kolory na poddaszu?
- Modna i przytulna przestrzeń, czyli jakie kolory wybrać na poddasze?
- Najlepsze style aranżacyjne z modnymi kolorami w roli głównej
Jak łączyć kolory na poddaszu?
Odpowiedni dobór i łączenie barw na poddaszu wymaga od nas skrupulatnego przemyślenia kilku kwestii. Analizując wybrany przez nas styl aranżacyjny, wielkość pomieszczenia, a także nasze osobiste preferencje, możemy zdecydować się na kolor, który podkreśli atuty i zatuszuje ewentualne mankamenty.
Poddasze to przestrzeń niezwykle specyficzna składająca się ze skosów, ścian nietypowej wysokości, często także kolumn. Umiejętnie dobrane i połączone barwy pomogą nam poprawić proporcje, rozjaśnić przestrzeń lub nadać jej przytulności. To właśnie przy pomocy kolorów możemy stworzyć stylizację, która oczaruje gości, a nas samych zachęci do spędzania na poddaszu każdej wolnej chwili.
Różna wysokość sufitów i specyficzne doświetlenie w postaci okien dachowych wpływa na postrzeganie kolorów. Warto dobrać dwa różne odcienie wybranego koloru i stosować je na powierzchniach w zależności od stopnia doświetlenia konkretnych fragmentów ścian czy sufitu. To pomoże nam stworzyć ciekawy, przyjemny dla oka efekt wizualny.
Warto uwypuklić główny punkt aranżacji, decydując się na jasny lub dla odmiany ciemny kolor. Takim kontrapunktem możemy uczynić ścianę z oknem lub kominkiem. Połączenie jasnego sufitu i ścian z jedną wybraną powierzchnią, którą pomalujemy na zdecydowany, żywy kolor to bardzo popularny zabieg aranżacyjny, który ożywia stylizację i nadaje jej indywidualnego charakteru.
Pamiętajmy o tym, by nie przytłoczyć wnętrza zbyt dużą ilością barw lub mało udanymi połączniami barw ciepłych z zimnymi. Pomocne w doborze tonacji będzie koło barw, z którego wybieramy barwy sąsiadujące z sobą. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz wybór we wnętrzu będzie prezentował się spójnie i harmonijnie.
Jeśli poddasze jest wyjątkowo małe i kiepsko doświetlone, zrezygnujmy z ciemnych kolorów. Postawmy raczej na odcienie bieli, beżowego, kremy oraz jasne szarości. Dla przełamania monochromatyzmu możemy wprowadzić dodatkowo pastelowy kolor.
Modna i przytulna przestrzeń, czyli jakie kolory wybrać na poddasze?
Dobór odpowiednich kolorów w przypadku poddasza jest niezwykle trudny. Problemy z doświetleniem wnętrza wpływają na odbiór stylizacji, dlatego oprócz odpowiednio dobranych farb, które pomogą nam optycznie powiększyć oraz rozjaśnić pomieszczenie musimy postawić na jasną bazę aranżacji.
Drzwi w białym kolorze lub jasnych drewnianych odcieniach sprawdzą się doskonale. W połączeniu z jasną podłogą stworzą wyjątkową, harmonijną i schludną stylizację. Warto zdecydować się także na skrzydła drzwiowe z przeszkleniem, które dodatkowo wpuszczą do środka odrobinę światła.
Jakie kolory najlepiej uzupełnią taką stylizację? Nie musimy się decydować na klasyczną biel, równie dobrze sprawdzą się jej złamane odcienie takie jak kremowy, off white, alabastrowy, koronkowy, a także śmietanka czy wanilia. Ładnie prezentują się w tej przestrzeni także beże, pastelowy róż oraz bardzo jasne szarości.
Dobierając odcień sufitu czy ścian, pamiętajmy, że w przestrzeni pod skosami kolory będą wydawać się ciemniejsze niż w rzeczywistości, dlatego dobrym pomysłem będzie rozjaśnienie o ton lub dwa koloru, którym zdecydujemy się pokryć powierzchnię pod skosami. Strzałem w dziesiątkę będzie użycie kolorów jasnych i chłodnych, które spotęgują efekt oddalenia.
Unikaj kontrastowych barw. Zawsze wybieraj jeden kolor bazowy, a odważne, ciemne barwy wprowadzaj jako barwę dodatkową. Nawet w małym pomieszczeniu możemy pokusić się o akcenty kolorystyczne w czerwieni, granacie czy fiolecie pod warunkiem, że reszta wnętrza utrzymana będzie w jasnych tonacjach.
Najlepsze style aranżacyjne z modnymi kolorami w roli głównej
Szukasz odpowiedzi na pytanie, jakie kolory na poddaszu sprawdzą się w połączeniu z najpopularniejszymi stylami aranżacyjnymi? Poniżej prezentujemy najmodniejsze pomysły na stylizacje, w których jasne barwy wiodą prym, tworząc harmonijną i przytulną przestrzeń doskonale pasującą do aranżacji poddasza.
Styl aranżacyjny | Uzasadnienie |
Boho | Styl boho to opcja perfekcyjnie pasująca do przestrzeni jaką jest poddasze. Naturalne materiały i jasne kolory wprowadzą do stylizacji spokój oraz poczucie komfortu. Tu najlepiej sprawdzą się różne odcienie bieli połączone z bardzo jasnymi brązami lub jasnymi odcieniami zieleni takimi jak seledynowy, szałwiowy, a także oliwkowy. |
Skandynawski | Poddasze urządzone w duchu skandynawskim to aranżacyjny pewniak. Sprawdzi się zarówno na małym, jak i większym poddaszu, które potrzebuje wizualnego ocieplenia. Naturalne materiały, ciepłe i jasne kolory w połączeniu z odcieniami bieli stworzą harmonijną i przyjemną dla oka przestrzeń na poddaszu. Styl Scandi to szeroka paleta barw takich jak biele, beże i kremy, ale również szarości, które perfekcyjnie odnajdą się w przestrzeni ze skosami. |
Japandi | To najgorętszy stylizacyjny hit sezonu, który z przestrzenią na poddaszu stworzy wyjątkowe, naturalne połączenie. Wykorzystanie jasnych barw inspirowanych przyrodą oraz trwałych i uniwersalnych materiałów takich jak drewno pomoże nam wykreować idealne miejsce do odpoczynku. Baza w postaci drzwi z drewnopodobną okleiną oraz panele z rysunkiem drewnianego usłojenia rozjaśnią ciemną przestrzeń, dając wrażenie optycznego powiększenia. |
Klasyczny | Klasyczny styl sprawdzi się jako aranżacja każdej domowej przestrzeni. Wykorzystanie ponadczasowych i uniwersalnych barw takich jak beże i kremowe tony pozwolą nam wprowadzić do wnętrza odrobinę nieco mocniejszych, ciemniejszych barw w postaci dodatków. Tu również odnajdzie się podłoga drewnopodobna oraz drzwi w odcieniu o ton ciemniejszym lub jaśniejszym. |
Loftowy | Styl loftowy sprawdzi się na poddaszu będącym dużą otwartą przestrzenią. Spory metraż pozwala odrobinę zaszaleć z kolorami – oprócz bieli czy odcieni szarości – możemy wprowadzić dodatki w czerni, ciemnych brązach, granacie lub odcieniach bordo. Jeśli przestrzeń jest wyjątkowo duża, możemy pokusić się o ozdobienie ściany cegłą. Taki element stanowić będzie przyciągającą wzrok dekorację i główny element aranżacji. |
Nowoczesny | Nowoczesne aranżacje w minimalistycznym wydaniu idealnie odnajdą się w przestrzeni poddasza. Ascetyczność i schludność stylizacji tego typu pozwoli na połączenie jasnych barw z ciemniejszymi elementami. Urządzając wnętrze w tym stylu, możemy wybrać meble o prostej formie – lekkie, ale niebanalne – co doda całości wyjątkowego charakteru. |