Odpowiednio dobrana, montowana w zamku, wkładka drzwiowa, to element, który pozwoli nam na skuteczną ochronę przed niechcianymi gośćmi. Na rynku dostępne są wkładki w wielu rozmiarach. Jak zatem wybrać te idealnie pasujące do naszego zamka drzwiowego? W artykule nasi eksperci w prosty sposób tłumaczą czym jest wkładka do drzwi oraz jak dokonać jej prawidłowego pomiaru. Przeczytaj i zadbaj o bezpieczeństwo we własnym domu.
Dlaczego dobrze dobrany rozmiar wkładki jest ważny?
Wkładka bębenkowa montowana w zamku drzwiowym ma zapewnić ochronę przed włamaniem. Źle dobrany rozmiar skutkować może bezproblemowym jego otwarciem (zbyt długa wkładka) lub całkowicie uniemożliwia przekręcenia klucza w zamku (zbyt krótka). Ilość dostępnych rozmiarów oraz rodzajów jest naprawdę duża, dlatego przydatna okazuje się informacja jak prawidłowo dokonać jej pomiaru. Na początek warto wiedzieć jaki rodzaj wkładki znajduje się w naszym zamku. Wkładki standardowo dzielimy na symetryczne oraz niesymetryczne, wynika to z dysproporcji pomiędzy ich częściami. Drugi podział związany jest z ich budową i tu wyróżniamy wkładki dwustronne, które po obu stronach posiadają otwory na klucz, półwkładki z jednym otworem na klucz i możliwością otwarcia drzwi tylko z jednej strony. Ostatnim rodzajem są wkładki zakończone z jednej strony gałką umożliwiającą otwarcie drzwi bez pomocy klucza. Dzięki temu możliwe jest szybkie odblokowanie i otwarcie drzwi w awaryjnej sytuacji.
Rozmiar wkładki ma znaczenie
Wkładki bębenkowe dostępne są w różnych rozmiarach i zawsze ich długość podawana jest w formie dwóch wartości podawanych w milimetrach, które oznaczają odległość od osi otworu służącego do mocowania wkładki, aż do jej krawędzi z uwzględnieniem szyldu. Najpopularniejszym wymiarem jest 30/30, a wszystkie inne wymiary są wielokrotnością jednostronnych przedłużeń o 5 mm. Tak więc wybierać możemy np. spośród wkładek o wymiarach 30/35, 35/45 itp. Pierwsza wartość oznacza odległość od śruby do zewnętrznego krańca wkładki, a drugi wymiar analogicznie odległość od śruby do jej wewnętrznego krańca. W przypadku drzwi zakończonych z jednej strony gałką interesować będzie nas tylko druga wartość. W przypadku półwkładek pierwsza z wartości zawsze będzie wynosiła 0. Warto również pamiętać, że wkładka może wystawać poza szyld zewnętrzny maksymalnie o 2 lub 3 mm.
Jak zmierzyć wkładkę do drzwi?
Pomiar wkładki drzwiowej jest naprawdę prostą sprawą i bez trudu zrobicie to samodzielnie z niewielką pomocą naszego poradnika. Do prawidłowego pomiaru potrzebować będziemy tylko dwóch narzędzi: miary oraz wkrętaka. Śrubokręt jest potrzebny do wykręcenia zamontowanej wkładki z zamka. Nie zaleca się dokonywania pomiaru na wkładce umieszczonej w drzwiach, gdyż pomiar nigdy nie będzie w 100% dokładny.
Aby poprawnie dokonać pomiaru należy wykręcić śrubę mocującą wkładkę do drzwi (kręcąc przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) i następnie przekręcić kluczem tak, by zbierak wkładki schował się w jej obrysie, po czym należy wypchnąć wkładkę. Tak przygotowany mechanizm możemy precyzyjnie zmierzyć, dodając do wyniku rozmiar szyldu drzwiowego, uwzględniając potrzebne wartości, zależne od rodzaju wkładki. Nowy mechanizm montujemy w ten sam sposób odwracając kolejność wykonywanych czynności. Wsuwamy wkładkę bębenkową do zamka montowanego w skrzydle drzwiowym, przekręcamy klucz do momentu wysunięcia rygla. Ustabilizowaną wkładkę przykręcamy wkrętem. Róbmy to delikatnie, wystrzegajmy się wkrętarek, gdyż za mocno dokręcona śrubka sprawi, że cały mechanizm nie będzie działał płynnie.