Przeciągi, pośpiech lub siła nieodpowiednio dostosowana do tego, aby wprawić drzwi w ruch sprawiają, że trzaskanie drzwiami to w większości domów i mieszkań nieodzowny element domowej rutyny. Niestety dla skrzydeł drzwiowych, futryn oraz ścian, a także mebli narażonych na kolizję z drzwiami takie spotkanie może mieć bardzo przykre konsekwencje. Czy możliwe jest skuteczne i estetyczne zabezpieczenie drzwi przed uderzeniami? Poniżej przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych i praktycznych sposobów, które pomogą wyeliminować problem trzaskających drzwi. Zapraszamy do lektury!
Co zrobić, żeby drzwi nie trzaskały? – znajdź przyczynę!
Wgniecenia w drzwiach i meblach, zarysowana powierzchnia skrzydeł drzwiowych, a nawet dziury w ścianach. Warto znacznie wcześniej pomyśleć o tym co zrobić, by uchronić się przed przykrymi konsekwencjami trzaskających drzwi. Znalezienie źródła tego problemu to już połowa sukcesu. Oprócz tak prozaicznych przyczyn trzaskających drzwi jak podmuchy powietrza czy zbyt duża siła, z którą zamykamy lub otwieramy drzwi istnieją te dużo mniej oczywiste. Odkształcona ościeżnica, defekty zamka czy uszkodzone zawiasy mogą sprawiać, że drzwi nie działają tak jak powinny. Okresowa konserwacja, dbanie o skrzydło na co dzień, a także szybka naprawa bieżących usterek sprawi, że będziemy cieszyć się sprawnymi i pięknymi drzwiami przez długi czas. Jeśli przyczyną trzaskających drzwi był któryś ze wspomnianych źródeł wystarczy samodzielne usunięcie problemu lub pomoc specjalisty w tym zakresie. Ale co zrobić, by chronić meble i ściany, a także drzwi przed innymi czynnikami? Istnieje kilka sprawdzony sposobów, które pomogą skutecznie pozbyć się problemu łomoczących drzwi i zdecydowanie poprawią komfort życia domowników, a także naszych sąsiadów.
Jak zabezpieczyć drzwi przed trzaskaniem? – poznaj sposoby na skuteczną ochronę
Sposobów na kontrolowanie zamknięcia drzwi jest naprawdę sporo i bez trudu znajdziemy ten, który odpowiada nam najbardziej. Dostępne opcje możemy podzielić na te proste, których montaż zajmie dosłownie chwilę, a także te nieco bardziej skomplikowane zakładające ingerencję w strukturę drzwi lub ościeżnicy. Na początek można wypróbować filcowe podkładki używane do podklejania mebli. Element w tym samym kolorze co drzwi możemy przykleić wzdłuż ich krawędzi, dzięki czemu zapewnimy skrzydłu miękką amortyzację co zapobiegnie trzaśnięciu. Sporo osób decyduje się również na zakup lub samodzielne wykonanie stopera do drzwi. Ten niezwykle praktyczny i estetyczny element może stać się wyjątkową ozdobą każdej stylizacji. Dostępne na rynku modele zadziwiają swoim designem, rodzajem materiałów, z których zostały wykonane i co za tym idzie solidnością. Warto wybierać stopery biorąc pod uwagę ciężar skrzydła drzwiowego. Im większe i masywniejsze tym cięższy stoper będzie konieczny.
Jak zapobiec trzaskaniu drzwiami? – postaw na wygodny samozamykacz
Jeśli zależy nam na wygodnym i praktycznym zabezpieczeniu drzwi przed trzaskaniem warto rozważyć zakup amortyzatora drzwiowego zwanego często samozamykaczem. Pozwala on na łagodne i bezawaryjne otwieranie i zamykanie przy jednoczesnym zachowaniu stuprocentowej funkcjonalności drzwi. Wykonane z najwyższej jakości materiałów są gwarancją solidności, a zastosowanie przemyślanych rozwiązań pozwala na regulację amortyzatora do naszych potrzeb. Rozwiązanie tego typu sprawdza się szczególnie w miejscach wystawionych na duże natężenie ruchu, w których trudno o kontrolowanie siły, z którą zamykane lub otwierane są drzwi. Dzięki automatycznemu zamknięciu skrzydło domyka się wolno nie powodując trzaśnięcia, które może uszkodzić konstrukcję drzwi lub ościeżnicy. Wybierać możemy spośród urządzeń mechanicznych, które działają dzięki sprężynie oraz samozamykacze elektromechaniczne. W wielu urządzeniach tego typu możemy samodzielnie dostosować parametry takie jak np. prędkość zamykania. Bez trudu znajdziemy również mechanizmy nadające się do drzwi wejściowych, przeciwpożarowych czy antywłamaniowych. Co ważne blokada tego typu jest również w pełni bezpieczna dla małych dzieci ze względu na to, że zapobiega przytrzaśnięciu palców.
Ochrona drzwi przed trzaskaniem odgrywa ogromną rolę w całym procesie pielęgnacji skrzydła drzwiowego. Tuż obok okresowej konserwacji i bieżących napraw wpływa na to jak długo drzwi posłużą nam w idealnym stanie.