Należycie wyregulowane drzwi wejściowe wpływają na komfort życia w domu, zapewniając ciepło, bezpieczeństwo i upragnioną ciszę. Są też gwarancją bezproblemowego użytkowania przez wiele lat. Skąd jednak wiadomo, że drzwi wejściowe potrzebują regulacji? Jak prawidłowo podnieść drzwi wejściowe na zawiasach? W naszym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości i podpowiemy kilka cennych wskazówek. Zapraszamy do lektury!
ABC prawidłowego funkcjonowania drzwi wejściowych
Kluczem do prawidłowego działania drzwi wejściowych, przez długie lata, jest ich prawidłowe osadzenie. Prawidłowo zamontowane przez specjalistę, pozwolą nam przez długie lata cieszyć się dobrą izolacją akustyczną oraz termiczną, a także sprawnym i bezproblemowym działaniem. Należy pamiętać, że raz zamontowane drzwi należy systematycznie regulować nie tylko w miarę potrzeb, ale także okresowo sprawdzać, czy zawiasy funkcjonują właściwie. Niesprawne zawiasy powodują, że skrzydło drzwiowe opada, co może skutkować jego szuraniem po podłodze, nieprzyjemnymi dźwiękami, a także brakiem szczelności. Odpowiednie ich ustawienie nie jest zadaniem trudnym i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Dzięki naszej instrukcji każdy z Was poradzi sobie z tym zadaniem samodzielnie.
Jak podnieść drzwi wejściowe na zawiasach?
Większość dostępnych obecnie na rynku drzwi posiada nowoczesne zawiasy, których regulacja jest niezwykle prosta. Jeżeli skrzydło drzwiowe jest opadnięte i ociera o podłogę, to z dużym prawdopodobieństwem wystarczy wyregulowanie, poprzez głębsze wkręcenie górnego zawiasu i wykręcenie dolnego w skrzydle drzwiowym. Zawiasy należy regulować tak, aby skrzydło nie ocierało o ościeżnicę. Jeżeli jednak takie działanie nie rozwiązuje problemu, to bezwzględnie należy sprawdzić czy nie odkształciła się ościeżnica. W tym celu należy sprawdzić długą poziomicą pion, po stronie zawiasowej, a także upewnić się czy ościeżnica nie jest skręcona. W przypadku słabego osadzenia, górna część ościeżnicy może się oddalić od muru, zaś dolna zbliżyć. W takim przypadku należy poprawić osadzenie ościeżnicy. Jeżeli chcemy podnieść skrzydło z powodu zbyt małej szczeliny pomiędzy drzwiami, a podłogą należy je podnieść na śrubach regulujących na zawiasie, o ile zawias ma taką regulację, zaś w przypadku jej braku można skorzystać z podkładek pod zawias, które można kupić w dowolnym markecie budowlanym. Minusem takiego rozwiązania jest niewielki zakres działań. Skrzydło drzwiowe można podnieść maksymalnie o 3 mm, w przeciwnym razie skrzydło będzie ocierać o ościeżnicę. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem będzie skrócenie drzwi (dotyczy to tylko drzwi drewnianych). Często zbyt mała szczelina pomiędzy drzwiami, a podłogą wynika z położenia zbyt grubej wykładziny podłogowej. Warto wtedy rozważyć wymianę wykładziny, która może okazać się mniej problematyczna.
Do prawidłowej regulacji drzwi wejściowych na zawiasach będziemy potrzebowali w zasadzie tylko jednego narzędzia, klucza imbusowego załączonego do pakietu wraz ze skrzydłem drzwiowym. Warto zachować go po zamontowaniu drzwi, by móc bezproblemowo dokonać regulacji gdy będzie to konieczne.
Rodzaj zawiasów, a ich regulacja
Jeśli nasze drzwi zostały zamontowane już kilka dobrych lat temu, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z tradycyjnymi, najprostszymi zawiasami. Ich mechanizm nie jest skomplikowany dlatego ich regulacja również jest szalenie prosta. W przypadku regulacji drzwi w poziomie wystarczy wkręcić gwint zawiasu w ościeżnicę do momentu, aż zyskają odpowiedni, prosty kształt.
W przypadku nowoczesnych modeli zawiasów nie obędzie się bez wspomnianego klucza imbusowego o odpowiednim rozmiarze. Śruby, wymagające dokręcenia, znajdują się pod plastikowymi zaślepkami, które wystarczy zdjąć z zawiasu. W celu wyregulowania drzwi w poziomie należy dokręcić zawias, w górnym otworze, od strony ościeżnicy, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej rezerwy wynoszącej 0,5 cm. Do regulacji w poziomie służy druga śruba, służąca do podnoszenia lub obniżania skrzydła względem podłogi.
Podniesienie drzwi na zawiasach nie jest trudnym zadaniem, warto jednak w przypadku wszelkich wątpliwości poradzić się fachowca.