Wiejskie chaty, muzyka z gitarą w roli głównej, westerny, a w nich kowboje i Dziki Zachód – takie skojarzenia wzbudza zazwyczaj country. Czy ten styl można przełożyć na grunt urządzania wnętrz w polskiej rzeczywistości? Zdecydowanie tak! Co więcej, doskonale się tu sprawdza i ma wielu fanów.
Styl country łączy w sobie rustykalne meble, angielską przytulność oraz szacunek do wiekowych przedmiotów, jaki możemy dostrzec w aranżacjach shabby chic. Dodając do tego idylliczną atmosferę oraz inspirację amerykańskim ranczem, otrzymujemy idealny wystrój dla poszukiwaczy spokoju i wytchnienia. Jak wprowadzić tę sielankę do wnętrza?
Drewno w każdej postaci
Styl country bazuje na naturalnych materiałach, a najważniejszym surowcem jest drewno. Wykonane są z niego zarówno elementy wyposażenia (krzesła, stoły, komody), jak i podłogi, ramy okienne, parapety czy belki sufitowe. Meble mają prostą, nieraz masywną formę, a wszelkie pęknięcia i rysy są w pełni akceptowalne. Drewno wykorzystywane jest również w dodatkach i akcesoriach – takich jak skrzynie, kufry, świeczniki czy przyrządy kuchenne. Szczególnie cenione są przedmioty z historią, które po renowacji mogą w dalszym ciągu spełniać swoją rolę.
Obok drewna, ale w mniejszej dawce, zastosowanie w stylu country znajduje kamień. Może stanowić ciekawą dekorację ściany oraz obudowę kominka. Ważne, aby wybrać jego przyjemny odcień (np. beżowy lub piaskowy) – dzięki temu nie ochłodzi wizualnie przestrzeni, lecz stanie się ciekawym i miłym dla oka akcentem.
W przypadku wykańczania podłóg doskonałą alternatywą dla drewna i kamienia są panele we wzorach, które odzwierciedlają strukturę tych surowców. Prezentują się bardzo naturalnie, a dodatkowo są praktyczne i proste w pielęgnacji. Ciekawe propozycje znajdziesz np. w kolekcjach Classen Casa Corona oraz One Nature Charm.
Elementy, które ocieplają wystrój
We wnętrzach country dominują neutralne barwy – biel, écru, popiel, mleczna czekolada. Tak łagodne tonacje wprowadzają spokój i błogą atmosferę, lecz dla wielu mogą okazać się zbyt monotonne. Wtedy warto wprowadzić intensywniejsze odcienie w detalach – takie jak zgaszona czerwień czy nieco rozbielony kobalt. We wnętrzu jest również miejsce na wzory, a konkretnie na kraty, pasy i drobne motywy kwiatowe. Mogą zdobić obrus w kuchni, poduszki w salonie czy zasłony w sypialni. Pamiętaj, by sięgać po len, wełnę i skórę, które tworzą we wnętrzu ciepłą atmosferę.
Do pełni sielskiej atmosfery brakuje jeszcze tylko żywych, polnych kwiatów. Nie umieszczaj ich jednak w standardowych wazonach i doniczkach, lecz w starym dzbanku, małej metalowej konewce czy aluminiowym wiaderku. W ten sposób zachowasz we wnętrzu beztroski urok wsi.
Powiew Dzikiego Zachodu
Jeśli chcesz stworzyć wnętrze rodem z amerykańskiego westernu, uzupełnij wystrój kilkoma charakterystycznymi przedmiotami. Mogą to być zawieszone na ścianie podkowy, koła wozu lub kowbojskie buty i kapelusze. Jeśli odpowiednio wyeksponujesz te elementy, staną się oryginalną ozdobą, przywołującą klimat amerykańskiej prerii.