Pokój przechodni w mieszkaniu często traktujemy jak aranżacyjną zmorę, której trudno nadać konkretną funkcję. Nic bardziej mylnego! Z odrobiną pomysłowości możemy wyczarować z niego funkcjonalne i niezwykle estetyczne wnętrze, z którego aż chce się korzystać. W naszym artykule odpowiemy na pytania, jak oddzielić pokój przechodni oraz jak urządzić go praktycznie i ze smakiem. Do roboty!
Spis treści:
- Pokój przechodni – wyzwanie, któremu podołasz
- Jak oddzielić pokój przechodni?
- Jak urządzić mały pokój przejściowy?
- Wnętrze skrojone pod Twoje potrzeby
Pokój przechodni – wyzwanie, któremu podołasz
Pokój przechodni, zwany także przejściowym, to zdecydowanie twór minionych epok, czasów przedwojennych kamienic oraz bloków z wielkiej płyty. Jeśli marzysz o mieszkaniu w takim miejscu musisz jednak liczyć się z jego obecnością. Najczęściej nie jest on standardowym pokojem ani korytarzem z definicji. Raczej większą przestrzenią, często trudną do zagospodarowania ze względu na nietypowy kształt i niewielki metraż.
W przypadku, kiedy mieszkanie należy do rodziny, jego urządzenie staje się prawdziwym wyzwaniem i szansą na zyskanie efektownej przestrzeni, w której chce się przebywać. Współczesne trendy w budownictwie unikają tego typu pomieszczeń, jednak w rzeczywistości niezwykle popularne mieszkania typu studio, w których mamy pokój z aneksem kuchennym są dokładnie tym samym. W obu przypadkach szukamy sposobów na praktyczne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni i zyskanie odrobiny prywatności przez sprytne podzielenie przestrzeni.
Pokój przechodni faktycznie bywa problematyczny. Jest nieustawny i trudno w nim zaznać choć odrobiny prywatności, jednak zalety tego rozwiązania zdecydowanie przewyższają wspomniane wady. Co zyskujemy dysponując pokojem przejściowym? Sporo miejsca do przechowywania! Bez trudu pomieścimy tu szafę ogromnych rozmiarów, w której schowasz całą garderobę, a także pościel, ręczniki czy rzeczy większych gabarytów. Bez trudu zaaranżujesz tu także przestrzeń, której najbardziej potrzebujesz. Bawialnię, biblioteczkę, pokój dla gości, a nawet domowe biuro.
Jak oddzielić pokój przechodni?
Wśród pomysłów na oddzielenie pokoju przechodniego od pozostałych pomieszczeń zdecydowanym faworytem jest montaż drzwi wewnętrznych. Estetyczne, solidne skrzydła o minimalistycznym designie pozytywnie wpłyną na odbiór niewielkiego wnętrza.
Do wyboru mamy klasyczne drzwi w wersji przylgowej lub będące hitem kilku ostatnich sezonów modele bezprzylgowe, które wraz z dedykowaną im ościeżnicą tworzą jednolitą, gładką powierzchnię. Doskonałym pomysłem będą drzwi z przeszkleniem wykonanym z satynowej lub matowej szyby. Takie rozwiązanie zapewni nam odpowiednią ilość prywatności jednocześnie doświetlając przestrzeń, w której nierzadko brak naturalnego światła.
Aby zyskać możliwie jak najwięcej przestrzeni do umeblowania, warto pokusić się o drzwi przesuwne, które nie wymagają dużej ilości miejsca, nie wchodzą w kolizję ze sprzętami ustawionymi blisko nich i występują w wielu pięknych wariantach, które z łatwością dopasujemy do wielu stylów aranżacyjnych. Jeśli zależy nam na efekcie wow, rozważmy montaż industrialnych szklanych drzwi poprzecinanych szprosami w czarnym kolorze. Taki nowoczesny sznyt całkowicie odmieni charakter pokoju przechodniego.
Jak urządzić mały pokój przejściowy?
Zastanawiasz się, jak urządzić pokój przechodni, by był praktyczny i piękny zarazem? Po pierwsze, dokładnie przemyśl jaką funkcję ma pełnić. Nie traktuj go jak składziku na nieużywane rzeczy. Wykorzystaj jego potencjał, dokładnie planując każdy centymetr przestrzeni.
Wybierz styl aranżacyjny zgodny z Twoimi preferencjami. W małym pokoju przechodnim najlepiej sprawdzą się style bazujące na jasnych kolorach i naturalnych materiałach. Unikaj przepychu, intensywnych barw i nadmiaru. Zdecydują się na estetykę skandynawską, boho lub klasyczną, która wprowadzi do wnętrza spokój, harmonię oraz delikatność. Jeśli kusi Cię nieco bardziej zadziorna stylistyka wybierz wnętrze industrialne, vintage lub eklektyczne. Dobrym pomysłem będzie aranżacja w duchu nowoczesnym oraz minimalistycznym, szczególnie w przypadku niewielkiego wnętrza.
Bez względu na przeznaczenie pokoju przechodniego, wydziel choć odrobinę miejsca do przechowywania. Spora szafa, niewielka stylizowana komoda czy wiszące półki zawsze się przydadzą, odciążając choć odrobinę pozostałe pomieszczenia. Unikaj zbyt dużej ilości wyposażenia oraz dodatków, które mogą przytłoczyć mały pokój.
Wnętrze skrojone pod Twoje potrzeby
Szukasz pomysłu na aranżację pokoju przechodniego? Zastanów się, jakiego wnętrza w mieszkaniu brakuje Ci najbardziej. Dodatkowego miejsca do odpoczynku? Przestrzeni do pracy? A może zawsze marzyłeś o bibliotece? Poniżej prezentujemy kilka propozycji na urządzenie tego problematycznego pokoju.
Pomysł na pokój przejściowy | Jak go urządzić? |
Garderoba | Pokój przechodni to idealne miejsce do zaaranżowania prawdziwie królewskiej garderoby. Idealnie, jeśli wnętrze pozbawione jest okien, sąsiaduje z łazienką lub sypialnią. Wtedy mamy możliwość zabudowania ścian meblami zrobionymi na wymiar, perfekcyjnie skrojonymi pod nasze potrzeby. |
Miejsce do pracy | Jeśli zaznałeś uroków pracy z domu, dodatkowe częściowo odizolowane miejsce do zawodowej realizacji będzie strzałem w dziesiątkę. Pokój przechodni bez trudu pomieści nawet solidne biurko z wygodnym fotelem, a także miejsce do przechowywania. Lekki i estetyczny regał albo wiszące półki pomieszczą wszystkie niezbędne przedmioty. Zamontowane drzwi skutecznie odizolują Cię od dźwięków dochodzących z mieszkania, a jeśli przeszkadzają Ci wędrujący członkowie rodziny postaw estetyczny parawan. |
Biblioteczka | Biblioteka z prawdziwego zdarzenia połączona z kącikiem czytelniczym to marzenie niejednego. Duży księgozbiór pomieszczą regały sięgające sufitu. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie główne oraz dodatkowe. W najbardziej odizolowanym kącie, usytuowanym z dala od ciągów komunikacyjnych, ustaw lampę stojącą oraz wygodny fotel. Koniecznie zadbaj o drabinę montowaną na systemie jezdnym, solidny taboret lub podnóżek, by sięgnąć po książki ustawione na najwyższych półkach. |
Bawialnia | Twoje pociechy potrzebują miejsca do zabawy? Idealnie! Pokój przechodni sprawdzi się perfekcyjnie jako przestrzeń na niczym nieskrępowane dziecięce aktywności. Pomieścisz tu zabudowaną szafę na wszystkie zabawki i pomoce plastyczne, a także niewielki stolik i miękki dywan do zabaw na podłodze. Pamiętaj o oświetleniu w postaci kilku źródeł światła, szczególnie jeśli pokój ma ograniczony dopływ promieni słonecznych. |
Jadalnia | Pokój przejściowy usytuowany pomiędzy salonem, a kuchnią będzie idealną przestrzenią na aranżację jadalni. Nawet we wnętrzu z kilkoma drzwiami bez trudu pomieścisz niewielki okrągły lub owalny stół, za którym usadowisz wszystkich domowników. Dodatkowa przestrzeń pomiędzy kuchnią, a salonem zapewni również dobrą izolację od zapachów unoszących się znad garnków. |
Aranżacja pokoju przechodniego nie musi spędzać snu z powiek. Odpowiednio zaplanowany każdy centymetr wnętrza oraz zastosowanie przemyślanych rozwiązań sprawia, że stylizacja pokoju przejściowego staje się nie problemem, lecz prawdziwym wyzwaniem. Podejmij je i Ty!