Czy najpopularniejsze rozwiązania zawsze są najlepsze? Niekoniecznie. Potwierdza to przykład drzwi przesuwnych, które pojawiają się we wnętrzach o wiele rzadziej niż klasyczne skrzydła. A przecież pozwalają zaoszczędzić miejsce, są wygodne w użytkowaniu i ciekawie wyglądają. Dlaczego jeszcze warto rozważyć ich wybór w trakcie urządzania mieszkania?
W jakich pomieszczeniach sprawdzą się drzwi przesuwne?
Drzwi przesuwne są rozwiązaniem ergonomicznym. Pozwalają lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, dlatego idealnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, gdzie jest dość dużo innych elementów wyposażenia. Dobrymi przykładami mogą być: garderoba, spiżarnia lub schowek na rzeczy takie jak odkurzacz, mop czy deska do prasowania. We wszystkich tych przypadkach zastosowanie systemów przesuwnych pozwala zapomnieć o problemach z otwieraniem drzwi. Nawet jeśli w środku przebywa inna osoba, a wysunięte szuflady i odchylone fronty szafek sprawiają, że jest jeszcze ciaśniej niż zwykle.
Podobnie rzecz ma się w sytuacji, gdy w mieszkaniu znajduje się wąski korytarz, a od niego prowadzą drzwi do innych pomieszczeń. Klasyczne skrzydła otwierane na zewnątrz mogą wtedy zdecydowanie utrudniać poruszanie się, a co najgorsze – powodować przykre kolizje, jeśli ktoś niespodziewanie będzie przechodził po drugiej stronie. W takich okolicznościach drzwi przesuwne to must have. Warto zastanowić się nad ich wyborem także do pokoju dziecka, do którego chcemy mieć błyskawiczny dostęp.
Rodzaje drzwi przesuwnych
Możemy wybierać spośród dwóch podstawowych rodzajów systemów przesuwnych:
- drzwi naścienne –jak nazwa wskazuje, są mocowane na ścianie. Poruszają się na szynach jezdnych, równolegle do powierzchni ściany. Po otwarciu pozostają nadal widoczne. Wykorzystywane w nich mechanizmy jezdne mają formę płaskich szyn aluminiowych lub relingów (np. w systemie Design). Mogą być odsłonięte albo zakamuflowane za pomocą maskownicy. W niektórych rozwiązaniach (np. Diva) szyna jest częściowo zasłonięta przez skrzydło, a to dzięki szczelinie, która znajduje się po jego wewnętrznej stronie. Systemy naścienne mogą być jedno- i dwuskrzydłowe. Te ostatnie otwierane są synchronicznie, tzn. kiedy przesuwamy jedno skrzydło, automatycznie rozsuwają się oba skrzydła jednocześnie.
- drzwi chowane w ścianie – ich montaż najlepiej zaplanować jeszcze na etapie stawiania ścianek działowych. Grubość ścian musi pozwalać na zmieszczenie w środku metalowej kasety, w którą będzie wsuwało się skrzydło podczas otwierania drzwi. Kaseta może być pojedyncza lub podwójna. Wybór zależy od szerokości otworu drzwiowego oraz szerokości ścian po obu jego stronach. W systemie dwuskrzydłowym oba skrzydła muszą mieć identyczną szerokość.
Drzwi naścienne w roli dekoracji wnętrza
Wybór drzwi przesuwnych najczęściej jest podyktowany ich funkcjonalnością. Są parawanem, który w szybki i prosty sposób pozwala nam oddzielić dwa pomieszczenia, bądź wydzielić dwie strefy w ramach jednego wnętrza. Nie zapominajmy jednak o ich roli dekoracyjnej. Umieszczone na reprezentacyjnej ścianie w salonie, będą przykuwać wzrok. Modele z metalowym relingiem świetnie odnajdą się we wnętrzach nowoczesnych i industrialnych. Klasyczne skrzydła z dużymi przeszkleniami mocowane na eleganckiej szynie pięknie wpiszą się w styl angielski.
Możliwości jest wiele. Najważniejsze, żeby dobrze przemyśleć swój wybór, przeanalizować wszystkie zalety i wady, aby później być pewnym, że podjęta decyzja była słuszna.