Prowadzenie własnej firmy, praca zdalna czy może domowe biuro? Niezależnie od tego co robimy, praca z własnego domu wymaga ustronnego miejsca, w którym bez trudu skupimy się na wykonywanych obowiązkach służbowych. Jeśli zamierzasz zaaranżować funkcjonalną, komfortową i cichą przestrzeń na domowe biuro, pomożemy Ci wybrać odpowiednie drzwi, których wybór jest kluczową kwestią w przygotowaniu praktycznej przestrzeni do pracy.
Domowe biuro – na co zwrócić uwagę?
Kto choć raz wykonywał pracę zdalną w domowym zaciszu, wie jak istotne jest posiadanie cichego i ustronnego miejsca do pracy. I choć praca z domu ma bez wątpienia wiele zalet, to w przypadku gdy docierają do nas odgłosy codziennej krzątaniny, czy głośnej zabawy dzieci, może stać się prawdziwym utrapieniem. Sporo mówi się o tym, jak istotny dla naszej pracy jest wybór odpowiedniego biurka i krzesła. Słusznie, skoro spędzamy przy biurowych meblach długie godziny, narażamy się na uporczywy ból pleców, szyi i nadgarstków. Nie zapominajmy jednak, że dla zachowania odpowiedniej higieny pracy równie ważne są także inne czynniki. Odpowiednia ilość światła, a także możliwość odizolowania się od dźwięków dochodzących z otoczenia. Poniżej udowodnimy, jak zwykła wymiana drzwi, które wygłuszą pomieszczenie, pozytywnie wpływa na jakość naszej pracy.
Przestrzeń do pracy zaczyna się od drzwi
Jakie zatem wybrać drzwi do domowego biura? Najlepsze będą takie, które skutecznie rozdzielą strefę mieszkalną od miejsca pracy. Drzwi szklane lub z dużymi przeszkleniami, zza których widać życie toczące się w pozostałych częściach domu może nas rozpraszać i negatywnie wpływać na jakość naszej pracy. Skuteczne odizolowanie się od reszty pomieszczeń jest możliwe dzięki skrzydłom charakteryzującym się wysoką izolacyjnością akustyczną. Tu idealnie sprawdzą się pełne drzwi bez przeszkleń, zrobione z płyty wiórowej, będącej znacznie lepszym materiałem wygłuszającym od najczęściej używanego wypełnienia jakim jest „plaster miodu”. Płyta wiórowa lub wiórowo-otworowa nie tylko znacznie lepiej izoluje, jest także znacznie trwalsza i odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne.
Czym jest zatem izolacyjność akustyczna skrzydła drzwiowego? To zdatność drzwi do ograniczenia dźwięków pochodzących z otoczenia oraz tłumienie tych dochodzących ze środka. Modele drzwi posiadają specjalne oznaczenia współczynnikiem Rw. Im wyższa jego wartość, tym lepsze tłumienie dźwięków. Warto również zwrócić uwagę na współczynnik izolacyjności wyrażany w decybelach. W domowym biurze najlepiej sprawdzą się skrzydła, w których współczynnik ten oscyluje w granicach 30 dB. Rynek obfituje w wiele modeli, spełniających te kryteria. Co więcej, drzwi do zadań specjalnych nie muszą być brzydkie i toporne. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów tworzą produkty w licznych wariantach kolorystycznych i pasujące do różnych stylów aranżacyjnych. Możemy wybierać spośród drzwi z przeszkleniami oraz uniwersalnych, pełnych skrzydeł. Zadowoleni z wyboru będą zwolennicy stylu minimalistycznego, skandynawskiego, loftowego, ale także piewcy klasyki.
Idealnym uzupełnieniem będą progi opadające, które zabezpieczając szczelinę pod drzwiami dodatkowo zmniejszają ilość dźwięków przenikających do wnętrza. Niewielkim kosztem możemy znacznie poprawić parametry izolacyjności wybranego skrzydła.
Decydując się na zakup drzwi akustycznych musimy zwrócić uwagę na to, by model ościeżnicy był odpowiedni. Idealne będą ościeżnice stalowe lub odpowiednio dobrane modele drewnopochodne. Źle dobrana ościeżnica może niekorzystnie wpłynąć na właściwości akustyczne drzwi. Kierując się wspomnianymi parametrami, w połączeniu z wykończeniem powierzchni drzwi okleiną np. CPL, charakteryzującą się większą wytrzymałością, mamy pewność, że drzwi spełnią nie tylko parametry wytrzymałościowe, ale także będą idealną wizytówką naszego domowego biura.
Pamiętajmy, że w przypadku drzwi tego rodzaju montaż musi być przeprowadzony w określony sposób, co daje nam gwarancję wytrzymałości oraz odpowiedniej izolacyjności.