Piece i kotły to w wielu jednorodzinnych domach ciągle konieczność. Okres jesienno-zimowy w polskim klimacie zmusza inwestorów do zakupu urządzenia grzewczego, najczęściej montowanego w kotłowni. Ta zaś wymaga odpowiednich drzwi, które pozwolą zadbać o komfort użytkowania budynku i bezpieczeństwo jego mieszkańców. Jakie skrzydło sprawdzi się najlepiej w domowej kotłowni? Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi? Nasz artykuł pomoże Wam wybrać estetyczny i trwały model.
Drzwi do kotłowni – co na to polskie prawo?
Kwestie prawne na pewno zainteresują osoby, które dopiero planują budowę domu lub są na etapie projektowania wymarzonych czterech ścian. Pomimo rosnącej popularności innowacyjnych, ekologicznych źródeł ogrzewania jakimi są np. pompy ciepła, a także nowoczesne kotły gazowe z zamkniętymi komorami spalania, w polskich domach prym wiodą tradycyjne kotły, w których spalany jest między innymi węgiel. Ten sposób ogrzewania wymaga osobnego pomieszczenia, zwanego potocznie kotłownią. Ustawa Prawa Budowlanego nie określa bardzo szczegółowo wymagań, zgodnie z którymi należy dobierać drzwi do kotłowni. Pomieszczenie, w którym montowane jest ogrzewanie grzewcze muszą posiadać drzwi o minimalnej szerokości 80 cm oraz muszą otwierać się na zewnątrz, co ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa osób przebywających wewnątrz, w momencie ich zasłabnięcia. Jeśli montaż standardowych drzwi nie wchodzi w grę, ze względu na ograniczony metraż, dozwolone jest zamontowanie drzwi przesuwnych. Montaż standardowych urządzeń grzewczych, posiadających niewielką moc, nie wymaga dodatkowych obwarowań w stosunku do drzwi. Co innego w przypadku, gdy wybrany przez nas kocioł posiada większą moc cieplną, która w przypadku egzemplarza na paliwo stałe wynosi powyżej 25 kW, a oleju opałowego oraz paliwa gazowego powyżej 30 kW. Tu wymagane jest założenie drzwi ognioodpornych.
Jakie drzwi do kotłowni? – krótki przewodnik
Choć prawdopodobieństwo wybuchu kotła na paliwo stałe lub gaz jest niewielkie, to należy brać pod uwagę takie ryzyko. Drzwi przeciwpożarowe zamontowane w kotłowni są pewną gwarancją bezpieczeństwa. Wytworzone z grubej stalowej blachy nierzadko posiadają wewnętrzną izolację wykonaną z ognioodpornego materiału. Dodatkowo wyposażone są w odporne na wysokie temperatury uszczelki pęczniejące lub opadające oraz klamki z nienagrzewającego się, odpornego na ogień tworzywa. Ognioodporne drzwi posiadają oznaczenie EI 15, EI 30 oraz EI 60. Aby w pełni spełniały swoją funkcję należy uzupełnić je o ościeżnicę typu przylgowego o właściwościach ognioodpornych. Zdecydowanie droższe od standardowych skrzydeł montowanych w pomieszczeniach gospodarczych.
W przypadku skrzydeł drzwiowych montowanych w kotłowni estetyka również ma znaczenie. Warto pamiętać, że drzwi do pomieszczeń gospodarczych stanowią równorzędny element całej aranżacji. Powinniśmy zadbać by wybrane przez nas skrzydła drzwiowe tworzyły harmonijną całość z resztą wnętrza. Obecnie producenci stolarki drzwiowej mają w swojej ofercie niezwykle trwałe i estetyczne drzwi techniczne, które są wykonane z najwyższą dbałością o efekt końcowy. Bez względu na to czy wybierane przez nas drzwi montujemy wewnątrz czy na zewnątrz, znajdziemy egzemplarz pasujący do naszego stylu aranżacyjnego.
Ostatnią ważną kwestią jest odpowiednia izolacja akustyczna oraz termiczna zapewniające odpowiedni komfort. W zależności od tego, w której części domu znajduje się kotłownia oraz do jakich pomieszczeń prowadzi, na takie drzwi powinniśmy się zdecydować. Pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł może generować dźwięki, które dla wielu osób mogą być źródłem dyskomfortu. Warto zatem wybrać drzwi o odpowiednich parametrach akustycznych. Skrzydło powinno być także ocieplane, w przypadku, gdy montujemy je na zewnątrz budynku, a także szczelne, by nie przenikały przez nie nieprzyjemne zapachy czy nierzadko gryzący i duszący dym.
Jeśli wejście do kotłowni znajduje się również na zewnątrz budynku to powinniśmy zadbać o to, by drzwi były antywłamaniowe. Bramy garażowe oraz drzwi gospodarcze to najczęstsza droga, którą włamywacze dostają się do naszego domu. Drzwi stalowe antywłamaniowe powinny posiadać klasę odporności na włamanie minimum RC2.
Drzwi do kotłowni nie muszą być brzydkie i toporne. Solidność i trwałość idzie współcześnie w parze z wysmakowanym minimalizmem, dzięki któremu drzwi techniczne do pomieszczeń gospodarczych oraz kotłowni prezentują się niezwykle estetycznie.