Znudził Ci się układ mieszkania? Pojawił się nowy członek rodziny i potrzebna jest dodatkowa przestrzeń? Postawienie ścianki działowej to niezwykle tani i szybki sposób na rozdzielenie powierzchni mieszkalnej na mniejsze pomieszczenia. Bez trudu oddzielimy kuchnię otwartą na salon, funkcjonalnie podzielimy przestrzeń na poddaszu lub jeden duży pokój zamienimy na dwa mniejsze. W naszym artykule wyjaśniamy jak krok po kroku zrobić ściankę działową z drzwiami.
Jak zrobić ściankę działową z drzwiami? – szybki sposób na podział domowej przestrzeni
Postawienie ścianki działowej w domu czy mieszkaniu nie wymaga pozwoleń. Nie jest również obarczone szczególnymi wymaganiami. Ściana tego typu nie jest ścianą nośną, więc jej ewentualna likwidacja w żaden sposób nie wpłynie na konstrukcję całego budynku lub jego części. Dzięki tej metodzie w estetyczny i prosty sposób podzielimy przestrzeń dopasowując ją do naszych preferencji. Należy jednak pamiętać, że przegroda tego typu musi spełniać wymogi związane z ognioodpornością oraz odpowiednią akustyką. Warto, by również izolowała cieplnie. Najpopularniejszymi materiałami, z których wykonamy ścianę są płyty OSB, kartonowo- gipsowe czy płyty gipsowe. Najtrwalsza i najprostsza w wykonaniu będzie ścianka z płyt kartonowo- gipsowych. Jej montaż nie wymaga użycia zaprawy, więc ilość generowanego podczas prac brudu jest stosunkowo niewielka. Płyty tego typu mają 120 cm szerokości oraz pomiędzy 2, a 3 m długości. Różna jest również ich grubość. Standardowo do budowy zwykłej ścianki z drzwiami używa się tych o grubości 12,5 mm typu A. Do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci zaleca się użycie tych odporniejszych oznaczonych symbolem H2. Konieczny będzie również zakup odpowiednich profili, z których stworzymy konstrukcję, do której przykręcimy płyty i zamontujemy drzwi. Najczęściej wybierane są profile zrobione ze stali UW, które stworzą poziome elementy konstrukcji, przytwierdzone do sufitu oraz podłogi, a także profile CW, które staną się bazą pionu ścianki działowej. Uniwersalna szerokość profili wynosi 5 cm, chyba, że wewnątrz ściany montowana będzie instalacja elektryczna wtedy zalecana szerokość wynosi pomiędzy 7,5 cm, a 10 cm.
Jak postawić ściankę działową z drzwiami? – instrukcja krok po kroku
Montaż rozpocznijmy od dokładnego oznaczenia miejsc, w których ma stanąć ścianka działowa z drzwiami. Używając poziomicy, łaty i pionu oznaczmy na podłodze, suficie i ścianach bocznych linie przebiegu przepierzenia. Zadbajmy o to, by profile wspornikowe oddzielić od podłoża za pomocą specjalnych taśm, które zapewnią nam odpowiedni poziom izolacyjności akustycznej. Następnie na suficie i podłodze, a także ścianach bocznych montujemy profile UW tak, by stykały się ze sobą końcami. Używamy do tego kołków szybkiego montażu, które rozmieszczamy w odległości ok 50 cm od siebie. Warto również połączenia profili wzmocnić dodatkowo wkrętami TEX. W przypadku ścianki z drzwiami pamiętajmy o zostawieniu w profilu podłogowym przerwy, w której zostaną zamontowane drzwi. W zależności od szerokości skrzydła drzwiowego z ościeżnicą zachowujemy odpowiednią szerokość zalecaną przez producenta. Kolejnym krokiem będzie zamocowanie w profilach poziomych profili CW. Wsuwamy je zaczynając od góry, potem część dolną i pionujemy. Ważne jest, by tak ustawić profile, aby na co drugim z nich możliwe było połączenie z sobą dwóch płyt kartonowo – gipsowych. Słupki przytwierdzamy do sufitu i podłoża wkrętami TEX. Zalecane jest zastosowanie dodatkowego wzmocnienia w postaci poziomych poprzeczek w połowie wysokości słupków, które skręcamy razem. W miejscu montażu drzwi używamy profili UA połączonych z profilami UW z zastosowaniem kątowników przytwierdzanych do podłogi i sufitu. Dzięki nim ościeżnica będzie odpowiednio usztywniona. Następnie przy pomocy wkrętów do profili montujemy z dwóch stron wybrane do danego pomieszczenia płyty. Odległość pomiędzy wkrętami powinna wynosić 25 cm. Zaleca się montaż płyt w całości, o jak największej powierzchni, dzięki temu ściana będzie bardziej wytrzymała. Następnie wycinamy otwory, w których przewidziane są gniazdka i kontakty oraz instalujemy przewody elektryczne. Na koniec zabezpieczamy połączenia płyt przy użyciu odpowiedniej taśmy oraz spoiny. Tak zrobiona ścianka działowa przygotowana jest do dalszej obróbki, malowania oraz montażu drzwi.