Drzwi przesuwne we wnętrzach to idealna opcja na funkcjonalne rozdzielenie przestrzeni, a także dodatkowy walor estetyczny aranżacji. Montując je warto zwrócić uwagę na to, by korzystanie z nich było bezpieczne i nie groziło bolesnym przycięciem palców. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie skutecznych i estetycznych rozwiązań tego problemu, które bez trudu zamontujesz we własnych czterech kątach.
Jak zablokować drzwi przesuwne? – przegląd dostępnych sposobów
Zalety drzwi przesuwnych zdecydowanie przewyższają ewentualne wady. Czasem argumentem, który przemawia za naszą rezygnacją z tej opcji jest brak możliwości zamknięcia czy strach przed tym, że skrzydło przytnie palce nam lub naszym dzieciom. Na szczęście istnieje całkiem sporo możliwości, by tego uniknąć. Drzwi przesuwne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie metraż jest na tyle mały, że uniemożliwia montaż standardowych drzwi lub ogranicza ich funkcjonalność. To również doskonały dodatek do aranżowanego wnętrza, który pomoże nam wprowadzić wyjątkowy klimat. Dzięki nim sprytnie rozdzielimy strefy w mieszkaniu bez konieczności stawiania ścianek działowych. To również najlepsze rozwiązanie do domów, w których mieszkają osoby mające trudności z poruszaniem się oraz małe dzieci. Drzwi przesuwne niezwykle łatwo otworzyć i korzystanie z nich jest znacznie mniej problematyczne. A jak zablokować drzwi przesuwne?
Dostępne na rynku blokady w kształcie motylka zdecydowanie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Niezwykle estetyczne oraz funkcjonalne stanowić będą równie dobre zamknięcie jak w przypadku zamknięcia na klucz. Cały mechanizm składa się z elementu blokującego, który montowany jest do skrzydła drzwiowego przy pomocy taśmy dwustronnej. Przed przystąpieniem do montażu miejsce, do którego przykleimy blokadę należy dokładnie wyczyścić oraz odtłuścić. Następnie zdejmujemy taśmę ochronną i przytwierdzamy element do tak przygotowanej powierzchni. Mocno dociskamy przez kilka sekund i zyskujemy trwałą i odporną na uszkodzenia blokadę. W celu zablokowania drzwi składamy skrzydełka blokady, tak by uniemożliwiły ich przesunięcie.
Jak zamontować zamek do drzwi przesuwnych?
Na rynku dostępne są również specjalne zamki do drzwi przesuwnych składające się ze specjalnie przygotowanych, niezwykle trwałych uchwytów, zaczepów i wkładek z kluczem, których instrukcja montażu dołączona jest do opakowania. Sposób przytwierdzenia uzależniony jest od wyboru konkretnego typu mechanizmu. Decydując się na konkretny model zwróćmy uwagę, by był wykonany przez cenionego producenta.
Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na zamknięcie drzwi przesuwnych są zwykłe zamki na ozdobny haczyk lub różnego rodzaju zasuwki, które montujemy do krawędzi skrzydła. Niezwykle proste w montażu, nie wymagają pomocy specjalisty. Dodatkowo warto zastosować mechanizm Soft Close, który pomoże nam w delikatnym zamknięciu drzwi. Specjalny system sprężynowy sprawia, że w ostatniej fazie, tuż przed zamknięciem całe skrzydło lekko wyhamowuje nie dobijając do krawędzi, z którą się styka. Ten mechanizm utrudnia również otwieranie drzwi, co przydaje się zwłaszcza w chwili, kiedy wśród domowników są małe dzieci.
A może stoper? – jak zamontować stoper do drzwi przesuwnych?
Stoper w drzwiach przesuwnych to doskonałe rozwiązanie, które pomaga nie tylko chronić otoczenie znajdujące się wokół skrzydła drzwiowego takie jak ściany, meble itp., ale również zapobiega samoczynnemu ich rozsuwaniu się. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych i szerokich skrzydeł przesuwnych, które trudno wypoziomować. Zamontowanie odbojnika jest szalenie łatwe. Niewielką blaszkę w kształcie prostokąta mocujemy przy pomocy wkrętów, dzięki czemu ograniczamy górny tor systemu jezdnego drzwi. W zależności od modelu, który wybierzemy wystarczy zastosować wskazówki producenta. Najczęściej nie potrzebne są specjalistyczne narzędzia i cały proces wykonamy samodzielnie.