Każdy element wyposażenia naszego domu wymaga odpowiedniej konserwacji oraz traktowania, by mógł nam posłużyć przez długie lata. Nie inaczej jest w przypadku drzwi, które wymieniamy na tyle rzadko, że warto dbać o ich dobrą kondycję od samego początku. Odpowiednie ich przechowywanie, montowanie i eksploatowanie zgodnie z zaleceniami producenta da nam gwarancję, że będą działać bez zarzutu. W jaki sposób dbać o drzwi? Jak zabezpieczyć ościeżnicę przed wilgocią? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych cennych wskazówek znajdziecie w naszym poradniku przygotowanym przez ekspertów.
Jak zabezpieczyć ościeżnicę przed wilgocią?
Ościeżnica jest integralnym elementem drzwi. Trudno sobie wyobrazić prawidłowo działające skrzydło drzwiowe w chwili, gdy ościeżnica narażona jest na defekty. Oprócz standardowych mechanicznych uszkodzeń, wynikających z nieprawidłowego użytkowania lub montażu, ościeżnica narażona jest również na działanie wilgoci. W jaki sposób zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem wody? Najlepiej zacząć od początku i w chwili montażu zabezpieczyć dolną krawędź ościeżnicy silikonem. To właśnie poprzez kontakt z podłogą narażona jest na działanie wilgoci. W dalszej kolejności należy dbać o odpowiednią pielęgnację drzwi wraz z ościeżnicą. Używajmy detergentów przeznaczonych do tego typu wyrobów. Zwłaszcza w przypadku drzwi pokrytych okleiną niedopuszczalne jest używanie „tłustych” i nabłyszczających środków czystości. Unikajmy również kontaktu z ostrymi przedmiotami, które mogą uszkodzić strukturę drzwi. W przypadku egzemplarzy posiadających wgłębienia osadzający się kurz usuwamy przy pomocy odkurzacza i szczotki z włosiem. W większości przypadków wystarczające jest przetarcie bawełnianą, lekko wilgotną ściereczką. Bezpieczny, tani i sprawdzony sposób.
W trakcie używania skrzydła drzwiowego należy pamiętać, by nie doprowadzić do kontaktu z wodą. Pod jej wpływem ościeżnica może zacząć się odkształcać i puchnąć, i w efekcie nie będzie się nadawała do użytkowania. Przed tym może nas uchronić wspominane zabezpieczenie powierzchni silikonem.
Jak prawidłowo dbać o drzwi?
Istnieje kilka prostych zasad, dzięki którym przez długi czas będziemy cieszyć się możliwością bezawaryjnego użytkowania drzwi. Dzięki temu również na długo zachowają swój estetyczny wygląd. Przed przystąpieniem do montażu warto zapoznać się z instrukcją znajdującą się w opakowaniu. Porady tam zawarte mogą okazać się bezcenne i uchronią nas przed odrzuceniem reklamacji w chwili, gdy coś pójdzie nie tak.
Już w chwili transportu zwróćmy uwagę jak przewożone będą drzwi. Kluczowe jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Folia ochronna, w którą są zapakowane, może okazać się niewystraczającą ochroną przed opadami deszczu lub śniegu. Jeśli nie montujemy ich od razu, przechowujmy je w przewiewnych, ciepłych i suchych miejscach, gdzie wilgotność powietrza nie przekracza 60%.
Temperatura oraz wilgotność powietrza ma niebagatelne znaczenie podczas całego okresu ich użytkowania. Do pomieszczeń, które narażone są na bardzo niskie temperatury i długotrwały kontakt z parą wodną wybierajmy odpowiednio dobrane egzemplarze. Optymalne warunki panujące we wnętrzu i dobra wentylacja przedłużą trwałość skrzydeł drzwiowych.
Kolejną ważną kwestią jest poprawny montaż drzwi oraz ich pielęgnacja, o której wspominaliśmy powyżej. Zadbajmy także o konserwację drzwi i ich okresowe odświeżenie przy pomocy przeznaczonych do tego preparatów. Ich działanie sprawdzajmy na mało widocznym fragmencie, dzięki czemu nieudane efekty eksperymentu nie będą widoczne. I na koniec kwestia najistotniejsza, poprawne użytkowanie. Drzwi zamykamy przy pomocy klamki, unikamy trzaskania i wieszania na nich ciężkich przedmiotów. Pamiętamy, by nie zamykać drzwi przy wysuniętych ryglach, co może skutkować uszkodzeniem okuć oraz ościeżnicy.
Odpowiednie użytkowanie i dbanie o drzwi wraz z ościeżnicą uchroni nas przed czasochłonnymi naprawami oraz w ostateczności przed kosztowną wymianą.