Drzwi zewnętrzne, podobnie jak wszystkie użytkowane sprzęty, zużywają się. Narażenie na działanie czynników atmosferycznych, częste otwieranie i zamykanie sprawiają, że bez przeprowadzenia regularnych konserwacji skrzydła drzwiowe zaczynają skrzypieć i szurać. Odpowiednie wyregulowanie drzwi oraz należycie zakonserwowane zawiasy drzwiowe pozwalają cieszyć się sprawnymi skrzydłami wejściowymi przez długie lata. Z naszego artykułu dowiesz się jak prawidłowo wyregulować drzwi wejściowe.
Kiedy wyregulować drzwi wejściowe?
Dobrze zamontowane drzwi wejściowe posłużą nam bez problemów przez długie lata. Jeśli mamy jakiekolwiek zastrzeżenia do ich pracy, już na samym początku; tuż po założeniu, należy to bezwzględnie zweryfikować. Drzwi stawiające opór podczas otwierania, ich szuranie lub skrzypienie jest sygnałem, by jak najszybciej dokonać regulacji. Drzwi powinny także przylegać ściśle do uszczelki zamontowanej w ościeżnicy, po każdej ze stron. Pomocna okaże się tutaj poziomica, która wskaże niepożądane odchylenia świadczące o opadnięciu, nawet nieznacznym, skrzydła drzwiowego.
Kolejnym symptomem, który powinien nas zaniepokoić, są wszystkie nieszczelności w skrzydle drzwiowym, które powodują świszczenia wiatru, zwiększone natężenie hałasu dobiegającego z zewnątrz, a także zapachy niepochodzące z naszego wnętrza. W przypadku naprawdę sporych szczelin do środka może się przedostawać nawet światło z zewnątrz pomimo zamkniętych skrzydeł. To już naprawdę ostatni dzwonek, by zająć się stanem drzwi.
Test kartki papieru
Zanim przystąpimy do regulacji drzwi wejściowych warto wykonać test kartki papieru, który pozwoli nam zweryfikować siłę z jaką drzwi przylegają do ościeżnicy. Wykonanie testu jest banalnie proste. Umieszczamy kartkę papieru pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą, od zewnętrznej strony drzwi wejściowych. Jeśli po ich zamknięciu jesteśmy w stanie poruszać kartką lub wyjąć ją bez trudu, to znaczy, że siła z jaką drzwi przylegają do ościeżnicy jest za mała. Takie, zdawać by się mogło, niewielkie nieszczelności mogą powodować duże straty ciepła, a także źle wpływać na izolację akustyczną. Źle wyregulowane skrzydło to także zwiększone prawdopodobieństwo wizyty nieproszonych gości, którzy bez trudu wejdą do naszego domu.
Jak wyregulować drzwi zewnętrzne?
Zakładając, że drzwi zostały prawidłowo zamontowane, winę za wspomniane niedogodności mogą ponosić źle wyregulowane zawiasy. Jak zatem dokonać samodzielnie regulacji drzwi wejściowych? W wielu przypadkach wystarczy przesmarować zawiasy oraz podkładki znajdujące się pomiędzy tuleją, a trzpieniem. Jeśli to nie pomoże, wtedy konieczna będzie regulacja zawiasów. Sam proces naprawy zależy od rodzaju zawiasów. W każdym przypadku będziemy potrzebowali klucza imbusowego i odrobiny chęci, gdyż regulacja zawiasów jest naprawdę prostym zadaniem. Regulacja najpopularniejszego rodzaju zawiasów – kołkowych – polega na dokręceniu śrub górnego lub dolnego zawiasu. W pierwszym przypadku regulacja spowoduje przesunięcie się całego skrzydła w lewą lub prawą stronę względem strony, po której umieszczone są zawiasy. W przypadku regulowania dolnego zawiasu możemy obniżać lub podnosić górną krawędź drzwi.
Zawiasy puszkowe umieszczone są w specjalnych otworach w skrzydle drzwiowym. Możemy je wyregulować nie otwierając ich. Kluczem imbusowym możemy wyregulować śruby odpowiedzialne za docisk do ościeżnicy, wysokość skrzydła, a także regulację po przekątnej. Trzecim spotykanym rodzajem zawiasów są modele wpuszczane – zwane 3D. Dokręcając kluczem imbusowym śruby na zawiasach możemy dowolnie zmieniać ustawienie skrzydła w poziomie lub pionie, a także dokonać zmian w głębokości osadzenia drzwi.
Warto zastanowić się, co może być przyczyną powstałych w drzwiach nieszczelności i skrzypień. Jeśli u źródeł problemu leży działanie warunków atmosferycznych powodujące pęcznienie drewna, to zwykła regulacja zawiasów będzie niewystarczająca.