Białe elementy wykończenia wnętrz to niezwykle modny, uniwersalny i ponadczasowy dodatek, który sprawdzi się w każdym wnętrzu. Białe skrzydła drzwiowe pasują do klasycznych, tradycyjnych wnętrz, a także do tych urządzonych w stylu skandynawskim czy glamour. Niestety, nawet najbardziej solidne drzwi po pewnym czasie żółkną. Jak dbać o drzwi, by przez długi czas zachowały swój piękny, elegancki wygląd? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak odświeżyć zżółknięte białe drzwi.
Jak skutecznie czyścić drzwi? – krótki poradnik
Regularne czyszczenie drzwi jest kluczowe do zachowania ich estetycznego wyglądu przez długie lata. Kierując się kilkoma prostymi zasadami, będziemy mieli pewność, że nie uszkodzimy ich powierzchni. Przed przystąpieniem do mycia skrzydła drzwiowego niezwykle ważne jest dokładne usunięcie kurzu z całej powierzchni oraz wszystkich zakamarków. Do tego niezbędna okaże się szczotka odkurzacza oraz element z wąskim zakończeniem, który pozwoli nam usunąć zanieczyszczenia we wszystkich wgłębieniach. Odpowiednio odkurzone drzwi można zacząć czyścić „na mokro”
Tu kierujemy się zasadą, im mniej wody tym lepiej. W każdym przypadku, czy to drzwi drewnianych, fornirowanych czy pokrytych okleiną, wystarczy lekko zwilżona ściereczka wykonana z mikrofibry. Do czyszczenia najlepiej sprawdzi się zwykła letnia woda lub z niewielkim dodatkiem delikatnego detergentu. Idealnie sprawdzi się niewielka ilość płynu do mycia naczyń lub szare mydło dostępne w każdej drogerii. Jeśli wybierzemy opcję mycia, z którymś z wymienionych środków, warto drugi raz przetrzeć drzwi samą wodą. To pozwoli uniknąć nieestetycznych zacieków oraz odkładania się resztek detergentu w trudno dostępnych miejscach. W przypadku białych drzwi warto od czasu do czasu przemyć je roztworem wody i sody. To pozwoli usunąć przebarwienia i delikatnie rozjaśni powierzchnię skrzydła drzwiowego.
Tak jak w przypadku okien czy frontów mebli kuchennych unikamy silnych, żrących detergentów oraz materiałów, które mogłyby uszkodzić lakier i zniszczyć powierzchnię drzwi. Stawiamy na delikatną, regularną pielęgnację.
Ostatnia deska ratunku w czyszczeniu pożółkłych drzwi
A co w przypadku, kiedy nie udało nam się uchronić drzwi przed zżółknięciem? Tu z pomocą przychodzą nam specjalistyczne środki dostosowane do czyszczenia każdej możliwej powierzchni pod kątem jej koloru czy materiału, z którego została wykonana. Warto zainwestować w środki dedykowane do odpowiedniego typu powierzchni. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się plam i przebarwień, ale także zakonserwujemy i zabezpieczymy drzwi przed powstaniem nowych zabrudzeń. Taka krótkoterminowa konserwacja możliwa jest dzięki glicerynie zawartej w produktach czyszczących tego typu. Tworzy ona na powierzchni drzwi delikatną, błyszczącą powłokę, która chroni nasze skrzydło drzwiowe. Decydując się na zakup środka czystości zacznijmy od tego najmniej inwazyjnego i dopiero w chwili, gdy okaże się nieskuteczny, sięgnijmy po coś mocniejszego.
Jeśli nasze drzwi zrobione są z płyty MDF pokrytej okleiną wystrzegajmy się domowych środków czystości bazujących na occie i sodzie. Mogą one doprowadzić do odklejenia się płyty i okleiny. Nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia usuniemy za pomocą mleczka czyszczącego do białych mebli. Drewniane drzwi warto poddać, przynajmniej raz do roku, konserwacji używając do tego specjalnej pasty lub mleczka, które stosujemy na uprzednio oczyszczoną powierzchnię drzwi. Na koniec pamiętajmy, by przed rozpoczęciem mycia pożółkłych drzwi, wybranym przez nas środkiem, zapoznać się z instrukcją oraz wypróbować jego działanie w możliwie najmniej niewidocznym miejscu. Nieodpowiednia konserwacja drzwi i ich zniszczenie może skutkować odrzuceniem reklamacji i utratą gwarancji.