Renowacja futryny to niezwykle tani i prosty sposób na odświeżenie wnętrza, a także nadanie jej nowego, estetycznego oblicza. Usunięcie starej farby to kluczowy element prac konserwatorskich. Co jednak stanie się, jeśli niewłaściwie przygotujemy powierzchnię do pracy? Jeśli interesują Cię sposoby na pozbycie się farby olejnej z futryny metalowej lub drewnianej, to przygotowaliśmy krótki poradnik ze sprawdzonymi i niedrogimi sposobami.
Jak usunąć farbę olejną z futryny metalowej?
Skuteczne usunięcie starej farby olejnej z metalowej futryny odgrywa ogromną rolę w chwili, kiedy chcemy pomalować ją na nowo. Nieusunięcie brudu, tłustych osadów oraz starych powłok malarskich sprawi, że nowa farba złuszczy się i odpadnie, a powierzchnia futryny nie będzie wyglądać estetycznie. Najprostszym, niezwykle skutecznym, ale także niezwykle czasochłonnym sposobem na pozbycie się farby olejnej jest uzbrojenie się w cierpliwość, szpachelkę oraz drucianą szczotkę.
Jeśli dysponujemy wiertarką lub szlifierką kątową możemy pozbyć się niechcianej farby olejnej przy ich pomocy. Zamontowana na nich stalowa szczotka pozwoli na szybkie i skuteczne pozbycie się powłoki malarskiej. Podczas prac należy używać okularów ochronnych i maski przeciwpyłowej, a także zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.
Czasem poleca się użycie palnika gazowego lub opalarki elektrycznej. My jednak nie zalecamy tego typu rozwiązań ze względu na kwestie bezpieczeństwa oraz uwalniające się podczas prac niezwykle szkodliwe opary.
Jak usunąć farbę olejną z futryny drewnianej?
Zdarza się, że drewniane futryny zostały pomalowane farbą olejną, która po pewnym czasie zaczyna się łuszczyć i odpadać. W jaki sposób skutecznie pozbyć się jej z drewna? Najpopularniejszym sposobem, z którego chętnie korzystają stolarze jest cyklinowanie drewna. Służy do tego specjalne narzędzie zwane cykliną, która zeskrobuje niechcianą farbę. Niezwykle proste w użyciu, nawet dla niewprawionych majsterkowiczów, bezpieczne i tanie. Nadaje się do wszystkich gatunków drewna, a także elementów pokrytych fornirem.
Nieco bardziej wprawieni w pracach konserwatorskich mogą sięgnąć po opalarkę. Pod wpływem gorącego strumienia powietrza farba olejna puchnie, przez co znacznie łatwiej usunąć ją przy pomocy szpachelki. Następnie szlifujemy futrynę drobnoziarnistym papierem ściernym. Należy pamiętać, by nie używać jej do produktów fornirowanych. Kontakt z gorącym powietrzem powoduje odspojenie warstwy kleju od forniru.
Znacznie prostszym i bezpieczniejszym sposobem jest usunięcie farby przy pomocy środków chemicznych do drewna. Najczęściej występują w formie żelu, który po nałożeniu rozmiękcza strukturę farby, co ułatwia jej usunięcie przy pomocy szpachelki oraz szczotki z metalowym włosiem. Na koniec należy przetrzeć futrynę zwilżoną szmatką, aby pozbyć się nadmiaru preparatu. Środki tego typu nadają się tylko do elementów wykonanych z twardego drewna.
Czy usuwanie starej farby olejnej z futryny jest konieczne?
To oczywiście zależy. W przypadku gdy farba samoistnie nie łuszczy się i nie odpada przy pocieraniu to możemy rozważyć jej pozostawienie. Czasem chcemy tylko symbolicznie odświeżyć futrynę czy zmienić jej odcień, wtedy usuwanie starej powłoki malarskiej nie jest konieczne. Taką powierzchnię wystarczy odpowiednio przygotować, by cieszyć się idealnym efektem. Prace rozpoczynamy od bardzo dokładnego przemycia futryny oraz jej odtłuszczenia, a następnie zmatowienia przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. W momencie, kiedy powierzchnia futryny budzi nasze wątpliwości warto usunąć starą farbę.