Miętowa barwa we wnętrzach kojarzona jest z lekkością, subtelnością oraz powiewem świeżości potrzebnym w wielu wnętrzach. Dzięki niej idealnie przełamiemy surowy czy monotonny charakter każdej stylizacji. Jak urządzić wnętrze z miętowymi ścianami, by prezentowało się modnie i wyraziście? Z jakimi kolorami łączyć ten zachwycający odcień? W jakich aranżacjach odnajdzie się najlepiej? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Miętowy kolor ścian – z czym łączyć?
- Jaki kolor pasuje do miętowego?
- Meble i dodatki w odcieniu mięty
- Style aranżacyjne z miętą w roli głównej
Miętowy kolor ścian – z czym łączyć?
Decydując się na miętowy kolor ścian, warto przemyśleć dobór pozostałych elementów wykończenia takich jak drzwi oraz podłogi. W zależności od wybranego stylu aranżacyjnego najlepiej postawić na neutralną i ponadczasową kolorystykę. Takie rozwiązanie będzie nie tylko bezpieczne, ale również w pełni satysfakcjonujące.
Mięta na ścianach stworzy zgrabny duet z niezwykle popularnymi drzwiami w białym kolorze. Skrzydła pełne lub z przeszkleniem będą idealnym wyborem do stylizacji nowoczesnych, a także skandynawskich. Jeśli marzy nam się przestrzeń w klasycznej odsłonie, możemy bez obaw sięgnąć po drzwi pokryte rysunkiem wiernie imitującym naturalne drewniane usłojenie. Najlepszą opcją będą jasne drzwi o chłodnych barwach, wpadających w szarość lub biel. Unikajmy drzwi o ciemnym lub ciepłym wpadającym w pomarańcz wybarwieniu ze względu na zbyt duży kontrast.
W przypadku podłogi zasada jest dokładnie taka sama. Warto sięgnąć po panele drewnopodobne o ton ciemniejsze lub jaśniejsze niż drzwi lub – jeśli chcemy powiększyć optycznie pomieszczenie – w tej samej barwie.
Jaki kolor pasuje do miętowego?
Kolor miętowy będący połączniem zieleni z odrobiną niebieskiego tworzy chłodną i niezwykle wyrazistą barwę, którą z dużym powodzeniem możemy wprowadzić do wnętrza i łączyć z wieloma innymi kolorami. Zatem jaki kolor pasuje do miętowego?
Oczywiście najlepsze połączenie stworzy z uniwersalną i ponadczasową bielą, niezależnie od tego, jaki odcień mięty wybierzemy. Jeśli poszukujemy alternatywnej barwy do bieli, śmiało sięgnijmy po beż, który nieco ociepli chłodną miętę, czyniąc wnętrze wyjątkowo przytulnym. Dzięki mięcie przełamiemy również monochromatyczność szarego pomieszczenia. Warto jednak postawić na jasną i rozbieloną szarość szczególnie w przypadku, kiedy wybrany przez nas odcień mięty wpada w ciemne tony. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko do salonu czy sypialni, ale również pokoju dziecięcego. Mięta sprawdzi się także w zestawieniu z pastelowymi kolorami takimi jak róż czy żółć. W przypadku różowego zdecydujmy się na chłodne odcienie, co pomoże nam zachować stylizacyjną spójność. Wbrew pozorom mięta pasować będzie nawet w zestawieniu z ciemnym różem, co spotęguje wrażenie tajemniczości w aranżowanej przestrzeni. Żółty warto wprowadzić do stylizacji z miętą w roli głównej raczej jako dodatek ze względu na jego intensywny charakter. Jeśli chcemy, aby stylizacja zyskała elegancki wymiar, zdecydujmy się na połączenie miętowego ze złotem oraz srebrem.
A jak prezentować się będzie mięta z ciemnymi kolorami? Równie zachwycająco! Jeśli nie boimy się intensywnych kolorów we wnętrzu, zdecydujmy się na granat, który pomoże nam wydobyć ze stylizacji świeżość, nadając całości wyrafinowanego i eleganckiego sznytu. W przypadku bardzo ciemnej mięty, możemy pokusić się o wprowadzenie do stylizacji odrobiny czerni. Pamiętajmy jednak, by była raczej akcentem i nie zdominowała całości.
Meble i dodatki w odcieniu mięty
Oprócz najczęściej zadawanego pytania – jaki kolor pasuje do miętowego – pojawiają się również wątpliwości, gdzie jeszcze może się pojawić. Mięta w aranżacji to nie tylko kolor ścian, ale również mebli i dodatków. Bogactwo elementów wyposażenia wnętrza oraz akcesoriów sprawia, że bez trudu przemycimy do swoich czterech kątów akcent utrzymany w miętowej kolorystyce.
Wśród elementów o większych gabarytach królują komody i witryny, a także fronty zabudowy meblowej do kuchni. Do salonu możemy wybrać kanapę lub fotele obite miętowym aksamitem. We wnętrzu stylizowanym na minione epoki sprawdzą się masywne fotele czy szezlongi ze wzorzystym obiciem, w którym odcienie mięty zostały bardzo wyraźnie zaakcentowane.
W przypadku dodatków królują miętowe dywany, zasłony, a także kapy, narzuty i poduszki. Ożywią wnętrze, nadając mu jednocześnie przytulności. Wśród modnych akcesoriów pojawiają się lampy, wazony oraz doniczki. Ogromny wybór sprawia, że bez trudu dobierzemy elementy pasujące do wybranej przez nas stylizacji wnętrza.
Style aranżacyjne z miętą w roli głównej
W wielu stylach aranżacyjnych orzeźwiający i delikatny kolor mięty tworzy zachwycający punkt zaczepienia, wokół którego bez trudu stworzymy modne i wysmakowane wnętrze. Zatem w jakich stylizacjach kolor miętowy sprawdzi się najlepiej?
Styl aranżacyjny | Uzasadnienie |
Art déco | W przestrzeniach urządzonych w tej koncepcji najlepiej sprawdzi się mięta na jednej ze ścian lub pod postacią kanapy czy dywanu. Odcienie miętowego stworzą zachwycający kontrapunkt dla pozostałych elementów wnętrza utrzymanych w ciemnych tonach. |
Glamour | W tym stylu kolor miętowy najlepiej łączyć z szarościami na ścianach oraz złotem w postaci dodatków. Kanapa o barwie delikatnej mięty, dywan, zasłony czy poduszki rozjaśnią przestrzeń nadając jej wyjątkowej lekkości. Mięta w aranżacjach glamour sprawdzi się nie tylko w połączeniu z srebrem lub złotem, ale także różem czy głębokim granatowym odcieniem. Pamiętajmy, by łączyć ze sobą kolory o chłodnym odcieniu, dzięki czemu zachowamy spójność. |
Prowansalski | Kolor miętowy to idealna para dla stylu prowansalskiego. W połączeniu z innymi pastelowymi barwami takimi jak fiolet, błękit czy delikatny róż wykreuje przyjemną i subtelną przestrzeń. Mięta sprawdzi się jako kolor frontów meblowych w kuchni, obicie tapicerowanych mebli czy płytki ścienne. |
Skandynawski | We wnętrzach skandynawskich mięta stworzy nowoczesne połączenie z bielą i szarościami. Nada całości wysmakowanego charakteru tworząc jednocześnie kompozycje lekkie w formie. Miętowy kolor odnajdzie się nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w pokoju dziecka oraz kuchni. |
Retro | Styl retro i kolor miętowy tworzą duet idealny. Dzięki niemu wykreujemy klimatyczne wnętrze w starym stylu z wyrazistym powiewem lekkości i prostoty. Miętowa ściana, dywan, zasłony czy tapeta nadadzą się do tego idealnie, stając się lekkim tłem dla ciężkich w formie mebli o głębokim kolorze. |
Kolor miętowy to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie chcemy przełamać w aranżacji monotonność, a także nadać wnętrzu lekkości i przestronności. Delikatna i orzeźwiająca mięta w formie koloru ścian, mebli lub dodatków stanie się zachwycającym kontrapunktem dla reszty. Mięta to nie tylko wysmakowane tło dla stylizacji w duchu retro czy art déco, ale także nawiązanie dla futurystycznych inspiracji odnajdujących się w nowoczesnych rozwiązaniach.