Wykańczanie mieszkania nie zawsze idzie zgodnie z planem. Czasem pojawiają się nieprzewidziane sytuacje, jak ta, w której wybrane przez nas drzwi wewnętrzne okazują się zbyt wysokie. Nierówna podłoga, źle wymierzone drzwi czy nieprawidłowo osadzona ościeżnica mogą wpływać na tego typu wpadki. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak i kiedy możemy samodzielnie przyciąć drzwi w naszym mieszkaniu. Sięgnijcie po garść porad!
Czy mogę samodzielnie skrócić drzwi wewnętrzne?
Nieodpowiednio wymierzone drzwi to problem, który pojawia się stosunkowo często. Wpływać na to może wiele czynników, jak choćby wspomniane nieprawidłowo wymierzone skrzydło drzwiowe, źle zamontowana ościeżnica, a także nierówna podłoga. Czasem wystarczy nieznacznie podciąć drzwi, by zamykały się prawidłowo. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że samodzielne przycięcie skrzydła może skutkować utratą gwarancji producenta. W razie wszelkich wątpliwości należy najpierw skontaktować się z działem obsługi klienta. Nierzadko firmy, uwzględniając potrzeby swoich klientów, dają możliwość skrócenia wybranego modelu o określoną wartość. Jest wiele rodzajów skrzydeł drzwiowych, które są już przygotowane do ewentualnego skrócenia. A co zrobić, kiedy jednak okazało się, że drzwi musimy przyciąć?
Jak i czym przyciąć drzwi wewnętrzne? Praktyczne porady
Przycinając drzwi wewnętrzne pamiętajmy, że nie możemy ich skrócić o każdą wartość, gdyż może skutkować to utratą ich stabilności, a także możliwości prawidłowego działania. Standardowo skrócenie ich o 3 do 6 cm nie wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie. Od czego zacząć skracanie drzwi? Od prawidłowych pomiarów. Złe wymierzenie skrzydła i przycięcie o zbyt dużą wartość może zaowocować koniecznością wymiany drzwi. W swoich pomiarach musimy wziąć pod uwagę wysokość ościeżnicy, różnice w poziomach podłogi, jeśli podłoga w mieszkaniu jest nierówna, a także ewentualną wysokość dywanów i wykładzin, jeśli będą wchodzić w kolizję z otwieranymi drzwiami. Prace rozpoczynamy od ułożenia drzwi na poziomej, stabilnej ramie lub podłodze, dbając by ich nie zarysować i nie uszkodzić. Następnie oklejamy drzwi taśmą malarską, na której ołówkiem nakreślimy odległości, to pozwoli uniknąć nieestetycznych śladów ołówka na powierzchni drzwi. W dalszej kolejności odmierzamy pożądaną wysokość zaczynając w miejscu, zwanym wrębem. To tu skrzydło przylega do ościeżnicy. Następnie odejmujemy od wartości 13 mm, to pozwoli nam na swobodne zamykanie i otwieranie. Często pojawiającym się pytaniem jest, czym mogę przyciąć drzwi. Z reguły wystarczy pilarka tarczowa, będąca elementem większości gospodarstw domowych. Pamiętajmy, aby na koniec odpowiednio zabezpieczyć dolną krawędź przed działaniem wody, wilgoci oraz brudu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Okazuje się, że aby prawidłowo obciąć drzwi musimy wiedzieć z czego są zrobione. Konstrukcja skrzydła drzwiowego ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o możliwość ich skrócenia. W przypadku drzwi przeciwpożarowych, drewnianych drzwi zewnętrznych oraz tych, które posiadają uszczelkę opadając ingerencja w strukturę skrzydła drzwiowego jest niemożliwa. Przycięcie modeli tego typu sprawi, że utracą one swoje właściwości.
Skracając drzwi weźmy również pod uwagę podcięcie wentylacyjne, nieodzowne w przypadku skrzydeł montowanych w łazience. Obcinając je od dołu może się okazać, że wymagane parametry podcięcia zostały utracone.
Drzwi wewnętrzne bez trudu przytniemy samodzielnie, korzystając z powszechnie dostępnych narzędzi. Pamiętajmy jednak, by przed przystąpieniem do pracy sprawdzić czy nasza ingerencja nie wpłynie na utratę gwarancji.