Dzwonek montowany przy drzwiach wejściowych to nieodłączny element każdego domu i mieszkania. Wybierać możemy spośród tych standardowych przewodowych oraz nowoczesnych bezprzewodowych urządzeń, a także tych o fantazyjnych kształtach czy nieoczywistych dźwiękach. Kiedy już zdecydujemy się na model spełniający nasze oczekiwania przychodzi czas na jego montaż. Jak podłączyć dzwonek do drzwi? Zaczerpnijcie garść sprawdzonych i praktycznych porad!
Jak podłączyć dzwonek do drzwi? – wybierz model spełniający Twoje oczekiwania
Praktyczny i estetyczny dzwonek może stać się niecodzienną ozdobą domowego wnętrza. Trudno wyobrazić sobie jego brak, dlatego prędzej czy później czeka nas decyzja na jaki model się zdecydować. Dostępne na rynku dzwonki bez trudu podłączycie samodzielnie. Wybierać możecie spośród tych standardowych podłączanych do źródła energii elektrycznej, a także tych nowoczesnych bezprzewodowych. Najpopularniejsze do tej pory egzemplarze przewodowe składające się z przycisku oraz panelu dźwiękowego należy podłączyć przy pomocy przewodów. Montaż dzwonków tego typu wymaga zdecydowanie więcej zachodu niż nowoczesnych modeli. Jeśli nie posiadamy kwalifikacji, ani umiejętności w pracy z układami elektrycznymi lepiej poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego.
Jak zamontować dzwonek do drzwi?
Decydując się na tradycyjne rozwiązanie w postaci dzwonka przewodowego musimy posiadać w domu instalację przygotowaną do jego podłączenia. Najczęściej montowana jest już na etapie budowy budynku. Okablowanie dzwonka musi zostać podłączone do przewodu, którego przekrój mieści się w zakresie od 0,5 do 2,5 mm. Ważne jest, aby przewód fazowy będący elementem każdej instalacji dzwonkowej został prawidłowo zabezpieczony przed przeciążeniem lub zwarciem. Prace montażowe rozpoczynamy od odłączenia od prądu instalacji dzwonkowej. Aby mieć pewność, że nie płynie w niej prąd użyjmy urządzenia pomiarowego. Następnie przy pomocy śrubokrętu podważ zaczepy znajdujące się w korpusie dzwonka, by zdjąć pokrywkę. W miejscu, w którym ma zawisnąć zrób dwa otwory tej samej wielkości co te znajdujące się w urządzeniu. Przeciągnij przewody instalacyjne przez otwory w podstawie dzwonka i przykręć ją w wybranym miejscu do ściany wkrętami, które osadzone będą w kołkach rozporowych. W dalszej kolejności należy zdjąć ok 1,5 cm izolacji znajdującej się na końcu przewodów oraz docisnąć dźwignie zaciskowe, w których otwory wsuwamy zakończenia przewodów. Zwalniamy dźwignie i delikatnie ciągniemy za przewody, aby mieć pewność, że wszystko jest stabilnie i prawidłowo zamontowane. Na koniec możemy zamontować pokrywę urządzenia na podstawę przytwierdzoną do ściany i włączyć napięcie, aby przetestować dzwonek. Jeśli wszystko działa prawidłowo możecie cieszyć się samodzielnie podłączonym dzwonkiem.
Jaki kabel do dzwonka do drzwi? – a może bez kabla?
Dzwonki bezprzewodowe działające na zasadzie sygnału radiowego nie wymagają okablowania, dlatego możemy je zamontować w nieomal każdym miejscu bez kucia powierzchni ścian. Energię pobierają z baterii, o których cyklicznej wymianie należy pamiętać. Ich nowoczesny design pasować będzie do wszystkich wnętrz urządzonych w tym stylu. Jeśli chcemy zamontować urządzenie na zewnątrz, w miejscu, w którym narażone będzie na działanie czynników atmosferycznych takich jak śnieg, deszcz czy niskie temperatury wybierzmy dzwonek o odpowiedniej klasie szczelności IP44. Ze względów bezpieczeństwa warto jednak montować go w osłoniętym miejscu. Urządzenie posiada możliwość regulacji głośności, dlatego bez problemu dostosujemy natężenie dźwięku nawet do bardzo wrażliwego odbiorcy. Podczas montażu zwróćmy również uwagę na wszystkie ewentualne przeszkody, które mogą utrudnić przesyłanie sygnału radiowego. Nie zaleca się również przytwierdzania urządzenia w okolicy metalowych elementów. Dzwonek bezprzewodowy to łatwe rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie montaż standardowych modeli jest niemożliwy lub utrudniony. Ta opcja sprawdzi się także w przypadku domów jednorodzinnych ze względu na możliwość przytwierdzenia dzwonka przy bramie wjazdowej.
Oba rodzaje dzwonków posiadają swoje wady i zalety. Decydując się na konkretny model weźmy pod uwagę funkcjonalność urządzenia, bezpieczeństwo w trakcie użytkowania, a także aspekty estetyczne oraz jego trwałość i przyjemny dla naszego ucha dźwięk.