Odbojniki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych to mały i niepozorny przedmiot, w który warto się zaopatrzyć urządzając mieszkanie. Zbyt szeroko otwierające się drzwi mogą spowodować wiele szkód. Uszkodzenie ściany, mebli i przedmiotów znajdujących się w pobliżu drzwi, a także uszkodzenie samego skrzydła drzwiowego. Z poniższego artykułu dowiesz się jaki odbojnik do drzwi będzie najlepszy, a także jak i gdzie zamontować stoper do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych.
Jaki odbojnik do drzwi będzie najlepszy?
W sklepach z akcesoriami budowlanymi oraz tymi służącymi do dekoracji wnętrz bez trudu znajdziemy odbojniki do drzwi. Wykonane z najróżniejszych materiałów takich jak aluminium, guma, stal czy tkaniny wypełnione materiałem obciążającym. Stopery do drzwi różnią się także miejscem ich montażu oraz sposobem przytwierdzenia. Wybierać możemy spośród odbojników wolnostojących, magnetycznych lub samoprzylepnych. W zależności od preferencji możliwy jest montaż poprzez przytwierdzenie do podłogi, ściany lub klamki. To na jaki produkt się zdecydujemy w głównej mierze zależeć powinien od ilości miejsca na montaż, ciężkości drzwi oraz stylu aranżacyjnego dominującego w pomieszczeniu.
Najpopularniejsze w tym zestawieniu są odbojniki wolnostojące, najcięższe i najbardziej solidne w całym zestawieniu. Bez trudu wyhamują nawet ciężkie i solidne skrzydło drzwiowe. Nie wymagają montażu do ściany lub podłoża można, więc bez trudu zmienić ich położenie. Najczęściej wykonane są z połączenia stali z gumowymi elementami chroniącymi skrzydło drzwiowe przed zniszczeniem. Jeśli zależy nam na tym, by nie ingerować w strukturę posadzki to warto rozważyć również zakup odbojnika samoprzylepnego, który przy pomocy taśmy dwustronnej przyklejany jest do płytek lub paneli.
Równie interesującym produktem są stopery montowane na klamkę, najczęściej wykonane z gumy, nieinwazyjne, jeśli chodzi o sposób montażu. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na jego średnicę, by pasował na klamkę. W ofercie wielu producentów znajdują się odbojniki wykonane z transparentnego tworzywa, które są nieomal niewidoczne, sprawdzą się, więc wszędzie tam, gdzie każdy element aranżacji jest gruntownie przemyślany.
Drugą grupę stoperów stanowią te, które wymagają montażu, czyli solidnego przytwierdzenia do podłogi lub ściany. W przypadku odbojników gumowych lub magnetycznych jeden z elementów należy wwiercić do specjalnie przygotowanego otworu.
Jak i gdzie zamontować odbojnik do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych?
Wbrew pozorom prawidłowy montaż odbojnika może przysporzyć pewnych trudności. Warto więc mieć na uwadze kilka kwestii, które ułatwią nam cały proces. Po pierwsze pamiętajmy, by odbojnik podłogowy zamontować na tyle blisko ściany, aby możliwe było szerokie otwarcie drzwi. Z drugiej jednak strony na tyle daleko, by np. klamka uderzyła w ścianę. Standardowa odległość w jakiej przytwierdza się odbojnik do podłogi wynosi ok 3 cm od ściany. Przed montażem wybranego rodzaju stopera musimy dokładnie zapoznać się z instrukcją, a następnie zaznaczyć ołówkiem miejsce, w którym chcemy przytwierdzić stoper do podłoża. Pamiętajmy, że odbojnik należy zamontować w miejscu równym, najlepiej nie na fudze. Na podłoże oczyszczone z kurzu i brudu.
Czy można odbojnik do drzwi wykonać samodzielnie?
Oczywiście! Bez trudu znajdziemy dziesiątki porad dotyczących tego jak zrobić stoper do drzwi samodzielnie. Dotyczy to zwłaszcza ograniczników wolnostojących, którym chcemy nadać wyjątkowy, indywidualny charakter. W domu bez trudu stworzymy odbojniki wykonane z drewna lub kawałków materiału wypełnionych naturalnym obciążnikiem w postaci ryżu lub grochu.
Odbojnik do drzwi to często niepozorny i niewielki przedmiot, który pomoże nam uchronić skrzydło drzwiowe, meble oraz ściany przed uszkodzeniami spowodowanymi zbyt szerokim otwarciem drzwi.