Chcąc oddzielić od siebie dwa pomieszczenia, najczęściej decydujemy się na zakup skrzydła drzwiowego. Drzwi pozwalają ograniczyć dźwięki i zapachy docierające z kuchni, a także bywają idealnym dodatkiem do wybranej aranżacji wnętrza. Co jednak, kiedy mieszkanie jest tak małe, że montaż drzwi nie jest możliwy? Co w przypadku, gdy chcemy przedzielić wnętrze tylko na jakiś czas? Co wybrać zamiast klasycznych drzwi do kuchni? Podpowiadamy!
Wady i zalety kuchni bez drzwi
Wybierając aranżację kuchni coraz częściej decydujemy się na brak wyraźnego oddzielenia od pozostałych pomieszczeń. Kuchnia otwarta na salon lub połączona z jadalnią to bardzo popularne rozwiązanie wnętrzarskie. Idealne do małych i ciemnych mieszkań. Zapewnia swobodę przemieszczania się, sprawia, że optymalne ustawienie mebli jest zaskakująco łatwe, a także wpływa na ilość wpadającego światła słonecznego i jego dystrybucję pomiędzy pokojami. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Nieodpowiednia wentylacja w mieszkaniu sprawia, że zapachy krążą po pomieszczeniach, dźwięki sprzętów kuchennych docierają w najdalsze zakamarki, a bałagan, który tworzy się podczas przygotowywania posiłków jest widoczny od razu przy wejściu i zdecydowanie negatywnie wpływa na odbiór harmonijnie urządzonego wnętrza. Co zatem zamiast drzwi? Czy istnieją sprawdzone, funkcjonalne i jednocześnie estetyczne rozwiązania? Naturalnie! Oto kilka z nich.
Niezrównany system przesuwny!
Możliwość okresowego otwierania lub zamykania nawet sporych przestrzeni to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku małych jak i dużych powierzchni. Zastosowanie jedno lub dwuskrzydłowych systemów przesuwnych to strzał w dziesiątkę. Niezwykle estetyczne, funkcjonalne i względnie tanie rozwiązanie będące doskonałą alternatywą do standardowego skrzydła drzwiowego. Najpopularniejszą opcją są skrzydła zamontowane na specjalnej prowadnicy, zamontowanej wzdłuż ściany, usytuowanej tuż nad drzwiami. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga odpowiedniej ilości miejsca po bokach otworu drzwiowego, by móc swobodnie otwierać drzwi, przesuwając je w wybraną stronę. Istnieje również opcja ukrycia skrzydła w specjalnej kasecie montowanej w ścianie. To idealne rozwiązanie do bardzo małych pomieszczeń. Jeśli w estetyczny sposób chcemy oddzielić otwartą przestrzeń pomiędzy kuchnią, a resztą mieszkania warto zastosować system z dwoma skrzydłami. Możliwość wyboru koloru skrzydła oraz prowadnicy sprawi, że takie rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzach w stylu modernistycznym, rustykalnym, ale także w zdecydowanie bardziej klasycznych aranżacjach.
Nie widać, a są – przezroczyste drzwi do kuchni.
Równie dobrą opcją jest montaż przezroczystych drzwi, w postaci prześwitujących, przesuwnych ekranów wykonanych np. z poliwęglanu. Zamontowane na prowadnicy, oprawione w surową, aluminiową ramę doskonale uzupełnią kuchenną aranżację. Dostępne są również w nieco bardziej awangardowej formie stopionych przeszkleń o różnorodnych fakturach (fusing). Same w sobie stanowią doskonałą ozdobę wnętrza. Takie przezroczyste skrzydło drzwiowe nie ogranicza dopływu naturalnego światła, a także pozwala optycznie powiększyć nawet bardzo małą przestrzeń.
Coś, a może nic?
Coraz częściej architekci oraz projektanci wnętrz zakładają, że nic bywa lepsze niż coś. Brak tradycyjnych drzwi, systemów przesuwnych lub zwykłych zasłon uznawany jest za coś niezwykle modnego i awangardowego. Podział przestrzeni zasygnalizowany jest w wyjątkowo symboliczny sposób, poprzez zmianę koloru ścian oraz podłogi, a także odpowiednie ustawienie mebli. Rezygnacja ze standardowych drzwi, na rzecz którejś ze wspomnianych opcji, to gwarancja zaskakującego wnętrza, które odzwierciedli potrzeby oraz gusta mieszkańców.