Wraz z wejściem w okres nastoletni zmieniają się gusta i upodobania naszych pociech – coraz silniejsza jest potrzeba zaakcentowania własnej osobowości. Stąd w pewnym momencie pojawia się chęć zmiany aranżacji pokoju z dziecięcego na młodzieżowy. Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenie do nauki i relaksu, które będzie nie tylko estetyczne, ale również pozwoli na szybką metamorfozę? W naszym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę urządzając pokój młodzieżowy, łapcie garść inspiracji!

Spis treści:

  1. Jak urządzić pokój młodzieżowy? Postaw na solidne materiały
  2. Komfortowa przestrzeń do nauki i relaksu
  3. Neutralna stylizacja, czyli jak urządzić pokój dla nastolatków
  4. Jak urządzić pokój nastolatce, a na co postawić w pokoju chłopca?

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Postaw na solidne materiały

Wraz z wiekiem naszych pociech rosną również ich wymagania co do zajmowanej przestrzeni. Maluchowi wystarczy miejsce do zabawy i łóżko do spania. W przypadku nastolatków potrzeby zmieniają się diametralnie. Pokój młodzieżowy to nie tyko przestrzeń do odpoczynku i nauki, ale coraz częściej również miejsce towarzyskich spotkań. Jak połączyć wszystkie te funkcje, najczęściej na niewielkim metrażu?

Stworzenie komfortowej, kompaktowej i estetycznej przestrzeni nie jest łatwe, dlatego w pierwszej kolejności sięgnijmy po elementy wykończenia stworzone z solidnych materiałów, które posłużą nam przez długi czas. W pierwszej kolejności zadbajmy o drzwi, które zapewnią naszemu nastolatkowi odpowiednią dozę prywatności. Doskonale sprawdzą się modele jednolite lub z przeszkleniem w formie mlecznej czy satynowej szyby. Dzięki nim do wnętrza wpadać będzie odpowiednio duża ilość światła, pokój zyska na przestronności, a gospodarz będzie cieszył się spokojem i prywatnością. Hitem okażą się również drzwi pokryte od wewnątrz zlicowaną z drzwiami lustrzaną taflą.

Wybierzmy pojemne meble z funkcjonalnymi systemami na przechowywanie, a także regały i minimalistyczne biurko o prostej formie. Unikajmy ciężkich, przysadzistych mebli, które spotęgują w niewielkim wnętrzu wrażenie ciasnoty. Zadbajmy o wygodne łóżko z pojemnikiem do przechowywania pościeli. Taki mebel może równocześnie spełniać funkcję siedzenia, kiedy naszą pociechę odwiedzą znajomi. Jeśli mamy taką możliwość oprócz krzesła, które stanie przy biurku możemy pokusić się o zakup wygodne fotela do czytania. Wybierając umeblowanie do pokoju dorastającego dziecka warto postawić na meble o neutralnej i ponadczasowej kolorystyce, pozbawione ozdobników, które nie tylko wyjdą szybko z mody, ale równie szybko mogą znudzić się nastolatkowi.

Dobierzmy także odpowiednią podłogę, na której nie będzie widać brudu, i którą łatwo będzie utrzymać w czystości. Najlepiej sprawdzą się wysokiej jakości panele podłogowe o jasnym wybarwieniu.

Komfortowa przestrzeń do nauki i relaksu

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój młodzieżowy? Przede wszystkim należy zadbać o to, by aranżowana przestrzeń była komfortowa i do nauki, i relaksu. Jeśli to możliwe, postarajmy się o wydzielenie poszczególnych przestrzeni. Warto ulokować biurko po przeciwnej stronie niż łóżko lub pokusić się o meble w wersji chowanej. Na rynku są dostępne łóżka, które po złożeniu stają się kanapą połączoną z szafką.

Dobierzmy odpowiednie kolory umeblowania oraz przede wszystkim ścian. Te mają wspierać proces nauki, relaksować i wpływać kojąco na układ nerwowy naszego nastolatka. Unikajmy ostrych i krzykliwych barw w nadmiarze. Jeśli marzy nam się granatowa czy ciemnozielona ściana, pozostałe pomalujmy na biało. Pięknie w młodzieżowym pokoju prezentować się będzie tapeta lub fototapeta odzwierciedlająca gust i zainteresowania mieszkańca. Baza kolorystyczna powinna zostać utrzymana w jasnych barwach poprzetykanych ciemniejszymi dodatkami.

Całość uzupełnijmy odpowiednio dobranym oświetleniem rozlokowanym w różnych punktach pomieszczenia. Oprócz głównego źródła światła oraz dobrej lampy biurkowej możemy zainwestować w światło boczne lub taśmy LED umiejscowione w listwach przysufitowych. Dzięki temu pokój nastolatka nabierze wyjątkowego klimatu, który sprzyjać będzie odpoczynkowi po długim dniu poza domem.

Neutralna stylizacja, czyli jak urządzić wspólny pokój dla nastolatków

We wspólnym pokoju dwójki pociech, neutralna baza będzie doskonałym rozwiązaniem, ponieważ każde z dzieci uzupełni własną przestrzeń swoimi dodatkami. Jeśli zależy nam, by pokój nastolatków posłużył im przez kilka lat, warto wybierać stylizacje, które w prosty i niskobudżetowy sposób będziemy w stanie przearanżować w razie potrzeby.

Unikajmy ekstrawaganckich, eleganckich aranżacji od A do Z, w których gruntownie przemyślany pod względem estetycznym został każdy element we wnętrzu. Zdecydujmy się raczej na neutralną i ponadczasową bazę w nowoczesnym wydaniu, którą ożywimy wybranymi przez dzieci dodatkami.

Weźmy również pod uwagę fakt, że w pokoju nastolatków, to oni decydować będą o jego ostatecznym kształcie. Spójna wizja stylizacyjna rodzica zostanie silnie skonfrontowana z potrzebą dekorowania wnętrza przez dzieci w myśl ich zainteresowań i wizji. Wybierając proste i lekkie meble mamy pewność, że posłużą jako idealna baza pod zmieniający się gust, a wprowadzone przez nastolatków elementy dekoracyjne nie będą się gryźć i nie przytłoczą wnętrza.

Jak urządzić pokój nastolatce, a na co postawić w pokoju chłopca?

Wielu rodziców zachodzi w głowę jak urządzić pokój nastolatce lub nastolatkowi. I wbrew opiniom to nie płeć odgrywa kluczową rolę w doborze stylu aranżacyjnego. Liczą się upodobania, hobby oraz charakter mieszkańca.

Już dawno do lamusa odszedł podział na niebieski pokój dla chłopca i różowy dla dziewczynki. Paleta barw jest nieprawdopodobnie zróżnicowana, a umiejętne połączenie kolorów może dać zaskakujące efekty. Bez względu na to, czy aranżujemy pokój dla młodej dziewczyny czy młodego chłopaka, najważniejsze jest praktyczne umeblowanie, które pozwoli na wprowadzenie dodatków, które lubi nasze dziecko.

Najlepszym pomysłem będzie wspólne zaplanowanie przestrzeni i danie dziecku pewnej dozy dowolności w kwestii ostatecznego kształtu jego pokoju. To właśnie dekoracje powinny stać się elementem, który odróżni wnętrze i nada mu charakteru. Oto propozycja najciekawszych dodatków.

DodatekUzasadnienie
Drabinka gimnastyczna, ścianka wspinaczkowa oraz szarfa do ćwiczeńW pokoju nastolatka, który ma ogromne zapotrzebowanie na ruch, ten rodzaj wyposażenia wnętrza okaże się idealny.
Korkowa tablica, fragment ściany pokryty farbą magnetycznąMiejsce na notatki czy zdjęcia to nieodzowny element pokoju dorastającego człowieka. Dzięki nim wszystkie najważniejsze informacje znajdą się w jednym miejscu.
Miękkie poduchy, narzuta na łóżkoKapa do przykrycia łóżka oraz miękkie poduchy w dużej ilości nie tylko sprawią, że wnętrze wyda się bardziej przytulne, ale w razie wizyty gości zapewnią komfortowe miejsce do siedzenia.
Baldachim nad łóżko, toaletkaTe dodatki to strzał w dziesiątkę do pokoju nastolatki. Komfortowe miejsce, w którym można rozpocząć przygodę z makijażem jest na wagę złota. Baldachim zaś pozwoli schować się przed światem, kiedy nadmiar bodźców i emocji będzie zbyt duży.
Cotton balls, listwy LEDOdpowiednie oświetlenie pozwala nie tylko wprowadzić do wnętrza wyjątkowy klimat, ale także dostarczy dodatkowego źródła światła.

Urządzając pokój nastolatka, weźmy pod uwagę jego zmieniający się gust, a także fakt, że urządzana przestrzeń musi spełniać kilka ważnych funkcji. Dobierajmy uniwersalne meble dobrej jakości, starajmy się wydzielić przestrzeń do nauki i odpoczynku. Zainwestujmy także w dobrej jakości oświetlenie i sprzyjającą nauce kolorystykę ścian.